ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 TEMMUZ 2024, PAZARTESİ   

11

47. DÖNEM KIYI - LİMAN UZMANLIK KURULU

Dönem seçiniz:

Kurul Hakkında

 

Dosyalar

 

Kurul Üyeleri

AYŞEN ERGİN

e-Posta:

Prof. Dr. Ayşen Ergin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümünde ve uluslararası düzenlenen European Joint Master in `Water and Coastal Management, SOCRATES_ERASMUS eğitim ve sertifika programlarında Kıyı ve Deniz Mühendisliği Bilim Dalında dersler vermiştir. Halen, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde ve Kıyı ve Deniz Mühendisliği derslerini vermektedir. Kendisi 90 yüksek lisans ve 10 doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yapmıştır. Kıyı ve Deniz Mühendisliği bilim dalında hakemli ve SI Indexli dergilerde ve kitap bölümlerinde çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı yayını ve ‘Coastal Engineering` ders kitabı bulunmaktadır. TÜBİTAK, Kamu kuruluşları, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve kıyı ve deniz mühendisliği ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası projede araştırmacı, yönetici ve danışman olarak görev almıştır. Birleşmiş Milletler kalkınma Programı (UNDP) `İklim Değişikliği ` kapsamında , `Kıyı ve Deniz Alanlarına ilişkin çalışmalarda Türkiye ulusal temsilcisi olarak görev almıştır. `Türkiye, İngiltere, Malta`da seçilmiş kıyı alanlarında İngiliz Kültür Merkezinin (British Council) desteklediği saha çalışmaları ile dünyada ilk kez doğa -insan dengesini matematiksel değerlendiren uluslararası " Coastal Scenic Assessment at Selected Areas; Turkey, UK and Malta` projesinin uluslararası koordinatörlüğünü yürütmüştür. DEFRA (İngiliz Hükümeti Destekli) `Türkiye`de Seçilmiş Kıyı Alanlarında İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya karşı Uyum Sağlama Stratejileri Geliştirme ` projesinin Koordinatörlüğünü yürütmüştür. Kendisi 16 ve 17. İMO İnşaat Mühendisliği Kongrelerinin Başkanlığını yapmıştır. Kıyı ve Deniz Mühendisliği alanında uluslararası en önemli kongrelerden olan ve İMO çatısı altında düzenlenen ` ICCE 2016` Başkanlığını yürütmüştür. Halen, İMO Kıyı ve Deniz Mühendisliği Uzmanlar kurulunda görev yapmaktadır.

ESİN ÇEVİK

e-Posta:

Prof. Dr. Esin Çevik 1986 yılında ODTÜ` den mezun olmuş ve 1989 yılında da Kıyı-Deniz Mühendisliği uzmanlık alanında yüksek lisansını tamamlamış ve özel sektörde çalışmalarına devam devam etmiştir. 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi` nde doktora eğitimine tamamlayarak, 2000 yılında da International Hydraulic Institute (IHE), Delft, The Netherlands ‘ de Liman İletmesi eğitimi almıştır. 2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesinde Profosörlük ünvanını almış ve aynı üniversitede bölüm başkanlığı ve dekan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Kıyı Mühendisliği, Kıyı ve Deniz Mühendisliği, Dalga, Boru hattı, Optimizasyon, Liman Planlama ve Tasarımı, Hidromekanik, Dalgakıran, Dalga İstatistiği, Liman İşletmesi, Kıyı Yapılarında Deprem Etkileri, Hidromekanik uzmanlık alanlarında çalışmalarda bulunan Esin Çevik, İMO Kıyı-Deniz Uzmanlık kurulu üyesidir

Bu Üyeye ait
FOTOĞRAF dosyası bulunamadı!

ADNAN OĞUZ AKYARLI

e-Posta:

1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi`nden "İnşaat Yüksek Mühendisi" olarak mezun olan AKYARLI: 1975 yılında "Doktor Mühendis"; 1980 yılında "Kıyı ve Liman Yapıları" dalında "Doçent"; 1987 yılında "Hidrolik" ve 1988 yılında ise "Deniz Teknolojisi" dallarında olmak üzere iki kez "Profesör" ünvanı almıştır. "İkinci Üniversite" kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik"; ardından "Web Tasarımı ve Kodlama" programlarını bitirmiş olup, şu anda "Yerel Yönetimler" programında 1. Yarıyıl öğrencisidir. 1972-1998 sürecinde Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği Bölümleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü`nde çeşitli düzeylerde yönetim sorumlulukları alarak sürdürdüğü görevinden Temmuz 1998 de emekli olarak ayrılmıştır. AKYARLI, bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yapmıştır; yurt içinde ve dışında yayınlanmış 320 civarında eseri bulunmaktadır. 1998-2009 yılları arasında özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalışmıştır. AKYARLI, 2009-2014 döneminde "İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkan Vekili" ve "Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı" sorumluluğunu üstlenmiş; CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesindeki Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı olarak görev yapmıştır. Konak Kent Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı, Karabağlar Kent Konseyi Önceki Başkanı, İzmir Kent Konseyleri Birliği Kurucu Dönem Sekreteri ve Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucu Dönem Başkanı olan AKYARLI: çok sayıda mesleki örgütün, sosyal derneğin, vakıfın ve yeni nesil Biyoekonomi Kooperatifi`nin kurucu üyesidir. Akyarlı, Temmuz 2019 tarihinden bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi bağlı şirketlerinden olan İZELMAN A.Ş.`nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev üstlenmiştir. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Genel Merkez bünyesinde kurulan Kıyı Mühendisliği çalışma gruplarının üyesidir. Çok iyi derecede İngilizce bilen AKYARLI, evli ve iki çocuk babasıdır.

AHMET CEVDET YALÇINER

e-Posta:

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak dersler vermekte, kıyı ve deniz mühendisliği dalında ulusal ve uluslararası araştırmalar yürütmektedir. Kendisi ikisi uluslararası toplam 80 Yüksek Lisans öğrencisi ve biri uluslararası 6 Doktora öğrencisinin tez danışmanlığını yapmıştır. Prof. Yalçıner Kıyı ve Deniz Mühendisliği bilim dalında hakemli ve SCI Indekslerde taranan dergilerde ve kitap bölümlerinde 344 adet yurtiçi ve yurtdışı bilimsel yayını bulunmaktadır. Uzmanlık alanını ilgiliendiren 90`dan fazla uluslararası ve ulusal konferanslara ve çalıştaylara birçoğu davetli olmak üzere konuşmacı olarak katılmıştır. Google Akademik taramalarına göre Mart 2021 itibarı ile yayınlarından toplamda 3836 ve son beş ylda 1904 atıf almıştır. Tüm yayınlarına göre h-indeks değere 32 ve son 5 yıldaki yayınlarına göre h-indeks değeri 22`dir. Japonya Ulaştırma, Altyapı ve Turizm Bakanlığı tarafından tsunami, tropik kasırgalar, fırtına kabarması ve denizlere ilişkin afetler konusunda bilimsel çalışmaları ile uluslararası alanda dikkat çeken, farkındalık arttırılmasına katkıları olan bireyler ve /veya kuruluşlara verilen "Uluslararası Hamaguchi Ödülü"nün 2019 yılı sahiplerinden birisidir. Japonya Matsumae Vakfı Bursiyeri olarak Japonya Tohoku Üniversitesinde konuk araştırmacı (1987) ve ABD Güney Kaliforniya Üniversitesinde konuk Profesör (1999-2000) olarak görevler yürütmüş, 2005 yılında Maldivler Hükümeti Danışmanlığı yapmıştır. 2013-2017 yılları arası UNESCO Hükümetler Arası Oşinografi Komisyonu, Kuzey Doğu Atlantik, Akdeniz ve Bağlı Denizler Tsunami Uyarı Sistemi Başkanı olarak uluslararası ölçekte görevler yürütmüştür. 2001 yılında NATO bilim programı tarafından desteklenen NATO İleri Araştırma Çalıştayı Eşdirektörlüğü yapmıştır. 2008-2018 yılları arasında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı danışmanı olarak Asya ülkeleri uzmanları için "Nükleer Santraller Tsunami Güvenliği" konularında açılan 8 farklı eğitim programlarında uzman eğitimci olarak görev almıştır. Malezya Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Tsunami Uyarı Merkezine Danışmanlık ve Eğitim Hizmeti, UNESCO adına Hint Okyanusu Ülkeleri Tsunami Uyarı Merkezleri Uzmanlarına Tsunami Modelleme Eğitimi Direktörlüğü (2006), Singapur Milli Üniversitesi Tropik Deniz Bilimleri Enstitüsünde Tsunami Modelleme Eğitimi ve Danışmanlık Hizmeti (2006), Avrupa Birliği Descartes Ödülü Finalist Proje araştırmacısı (2003), İngiltere Birleşik Krallık İnşaat Mühendisleri Enstitüsü`nun ödül verdiği 2003 yılı en iyi Bilimsel Makalesinde yazarlık, 1999 (İzmit, Türkiye), 2004 (Sumatra, Endonezya), 2011 (Tohoku, Japonya), 2017 (Bodrum-Kos, Türkiye-Yunanistan), 2018 (Sulawesi, Endonezya), 2020 (Sisam-İzmir (Seferihisar) tsunami olaylarında, çoğunluğu UNESCO adına olmak üzere tsunami saha araştırmaları liderliğini yürütmüştür. Halen, İMO Kıyı ve Deniz Mühendisliği Uzmanlar kurulunda görev yapmaktadır.

YALÇIN YÜKSEL

e-Posta:

Halen Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Hidrolik Anabilim Dalında görev yapan Prof. Dr. Yalçın Yüksel 1981 yılında YTÜ Yapı Mühendisliğinde, 1984 yılında ise IHE Delft Hesaplamalı Hidrolik konularında yüksek lisans yapmıştır. 1987 yılında YTÜ Hidrolik programında doktorasını tamamlamıştır.1989-91 arasında UMIST Manchester`da Kıyı Mühendisliği konusunda doktora sonrası çalışması yapmıştır. 2000 yılında Liman planlama ve işletmesi konusunda IHE Delft`de sertifika programını tamamlamıştır. 1991 yılında doçent, 1997 yılında ise profesör kadrosuna atanarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Prof. Dr. Yalçın Yüksel 1999 Kocaeli depremi sonrası deniz yapıları ve kıyı alanları üzerine yapmış olduğu çalışma ile ICE (Institution of Civil Engineers) tarafından Overseas Prize (Birincilik) 2004, Uluslararası En İyi Makale ve Araştırma Ödülü almaya hak kazanmıştır. Kıyı ve Deniz Mühendisliği üzerinde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Yalçın Yüksel`in çok sayıda uluslararası makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Prof. Dr. Yalçın Yüksel YTÜ Kıyı ve Liman Mühendisliği lisansüstü programını ve laboratuvarını kurmuştur yine TC Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında Hidrodinamik Araştırma Laboratuvarını kurmaktadır.

Prof. Dr. Yalçın Yüksel lisans eğitiminde Akışkanlar Mekaniği, Hidrolik, Kıyı Hidroliğine Giriş, Deniz Yapıları Tasarımı derslerini, lisansüstü eğitiminde Liman Planlama ve Tasarımı, Dalgakıranlar, Deniz Yapıları, Kıyı Müh. Modelleme ve Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği derslerini vermektedir. Prof. Dr. Yalçın Yüksel`in Akışkanlar Mekaniği ve Hidrolik, İleri Akışkanlar Mekaniği, Kıyı Mühendisliği, Liman Mühendisliği, Dalgakıranlar, Deniz Tabanı Hidrodinamiği ve Kıyı Morfolojisi isimli kitapları bulunmaktadır. Ayrıca IMO Kıyı Mühendisliği ve ICCE gibi sempozyumlarda başkanlık ve yardımcılık görevlerini yüklenmiştir. Prof. Dr. Yalçın Yüksel, Kıyı ve Deniz Mühendisliği konusunda çok sayıda BAP, TÜBİTAK, AB projesinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev almıştır. Prof. Dr. Yalçın Yüksel YTÜ`de çok sayıda idari görevde bulunmuştur, bunlardan başlıcıları; 2002-2005 İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 2005-2008 yılları arasında İnşaat Fakültesi Dekanlığıdır, ayrıca 2002 yılından günümüze Hidrolik Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmektedir.

IŞIKHAN GÜLER

e-Posta:

Adana`da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimimi Adana`da tamamlayıp,yüksek öğrenimimi ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde gerçekleştirmiştir. 1983 yılında tamamladığı lisans eğitimi sonrasında aynı bölümde Kıyı ve Liman Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarımı tamamlamıştır. Halen ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde ek görevli öğretim üyesi olarak lisansüstü ve doktora dersleri vermeye devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası alanında yayımlanmış 60`ten fazla bildiri ve makalesi bulunmaktadır. 37 yılı aşkın süredir profesyonel çalışmaları da sürdürmektedir. Marmaray Tüp geçit projesi başta olmak üzere Ulusal ve Uluslararası projelerde görev almıştır. "Su Altı Araştırmaları Derneği Kurucu Üyesidir.

Çeşitli bilimsel sempozyum ve kongre yürütme kurullarında görev yapmıştır. Birçok sivil toplum, demokratik kitle ve meslek kuruluşunda görev almış olup, çeşitli düzeylerde yöneticilik yapmıştır. Bunlar; 1998-2000 arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2000-2002 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, 2000-2004 ODTÜ Mezunları Derneği Ankara Yönetim Kurulu Üyeliği, 2008-2010 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Başkanlığı, 2002-2010 CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Üyeliği, 2009-2011 Çankaya Kent Konseyi Genel sekreteri, 2011-2014 Çankaya Kent Konseyi Başkanlığı, 2012-2014 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Onur kurulu Üyeliği, 2014-2016 TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Danışma Kurulu Başkanlığı, 2009-2014 Türkiye Kent Konseyleri Platformu Kurucusu ve yürütme kurulu üyesi, 2014 -2016 CHP Yerel Yönetimler Kent Konseyi Masası Üyesi. 2020-2021 ODTÜ Mezunları Derneği Disiplin Kurulu Üyesi, 2020-halen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Üyeliğidir.

TUĞÇE ANILAN

e-Posta:

1983 yılında Samsun`da doğdu. 2002 yılında öğrenime başladığı KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü`nden 2006 yılında mezun oldu. Yüksek lisans programını 2008`de tamamladıktan sonra aynı bölümde doktoraya başladı. 2009-2014 yılları arasında KTÜ İnşaat Mühendisliği Hidrolik Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak görev yapmış olup doktorasını 2014 yılında tamamlamıştır. 2015 yılından beri aynı anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2012-2018 yılları arasında İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi`nde 11, 12 ve 13. Dönem yönetim kurulu üyesi olarak bulunmuştur. İMO 44. ve 45. Dönem Kıyı ve Deniz Mühendisliği Kurulu üyeliği görevlerini yürütmüş ve 47. Dönem kurul üyeliği devam etmektedir. Evli ve bir çocuk annesi olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bu Üyeye ait
FOTOĞRAF dosyası bulunamadı!

VEYSEL ŞADAN ÖZGÜR KIRCA

e-Posta:

Doç. Dr. Özgür Kırca 2000 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü`nden mezun olmuş, daha sonra yüksek lisans eğitimini 2003 yılında ve doktora eğitimini ise 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi`nde tamamlamıştır. 2009-2011 yıları arasında Danimarka DTU`da doktora sonrası araştırmalar yapmış olup, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Hidrolik ve Kıyı Mühendisliği alanlarında akademik çalışmalarını yürütmekte olan Özgür Kırca, aynı zamanda 15`ten fazla ülkede toplam 100`den fazla mühendislik ve müşavirlik projesinde yer almıştır.

Bu Üyeye ait
FOTOĞRAF dosyası bulunamadı!

BERGÜZAR ÖZBAHÇECİ

e-Posta:

Doç.Dr. Bergüzar Özbahçeci, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü`nde tamamlamıştır. 1.5 yıl Japonya`daki Kyoto Üniversitesi Afet Önleme Araştırma Merkezi`nde araştırmacı olarak çalışmıştır. Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü Araştırma Dairesi`nde uzun yıllar görev alan Özbahçeci, 2013 yılında beri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma konuları arasında, kıyı ve deniz yapıları tasarımı, 2ve 3 Boyutlu fiziksel modelleme, sayısal modelleme, dalga iklimi ve istatistiği, dalga ölçümleri ve analizi, yüzer dalgakıranlar ve deniz üstü rüzgar türbinlerinin yüzer platformlarının tasarımı bulunmaktadır.

RIFAT TÜR

e-Posta:

1978 Antalya`da doğdu. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2003 yılında, Akdeniz Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2010 yılında Gazi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde (Hidrolik-Kıyı ve Liman Mühendisliği ABD) doktorasını tamamlayarak Doktor ünvanı`nı aldı. Halen Akdeniz Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

SIDIKA GÜLSUN PARLAR
e-Posta:

1962 yılında İstanbul`da doğan Gülsun Parlar, ilk ve orta öğrenimini İstanbul`da tamamladıktan sonra Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü`nden 1984 yılında mezun olmuştur. 1986 yılından beri, ortağı olduğu Mühendislik Müşavirlik firmasında Yapı Tasarımı konusunda faaliyet göstermektedir. 32. ve 36. dönem İMO İstanbul Şubesi Kadıköy Temsilcilik Kurulu üyeliği, 44. 45. ve 46. Dönem İMO İstanbul Şubesi Mesleki Denetim Kurulu Başkanlığı, 46. Dönem İMO Mesleki Değerlendirme Kurulu üyeliği, 45. ve 46. Dönem İMO Danışma Kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. Evli ve bir kız annesidir.

CEYLAN ÖZKUL
SORUMLU GENEL SEKRETER YRD.
e-Posta:

 İstanbul`da doğdu. 2005 yılında İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında aynı üniveristede yüksek lisansını tamamladı. 2005-2007 yılları arasında  Marmaray projesinde Beton Kalite Kontrol Mühendisi olarak görev aldı. 2007-2016 yılları arasında yurt içi ve dışında birçok, su ve hidrolik yapıları projelerinde proje mühendisi ve proje müdürü olarak çalıştı. 2016 - 2018 yılları arasında İnşaat Mühendisleri Odasında Proje Koordinatörü 2018 yılından itibarende Genel Sekreter Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr