ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

50

AYDIN`DA MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN SALDIRI HAKKINDA AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 06.02.2024 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.02.2024 13:51:12  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.02.2024 13:51:34

İMO Aydın Şubesinin, yapı denetimi görevi sırasında şiddete uğrayan meslektaşımız hakkında 24 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklama.

23.01.2024 tarihinde Kuşadası ilçesinde yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza, demirci ustası tarafından demir levye ile saldırı yapılmıştır. Kafasına ve sırtına aldığı darbeler sonrasında meslektaşımız hastanede tedavi altına alınmıştır.

Yapı denetim görevi bir kamu görevidir. Yapı Denetimi Kanunu öncesinde ruhsat veren idareler eli ile yürütülen bu görevi yapan meslektaşımıza yapılan bu saldırı ilk değildir. Saldırılar bazen teşebbüs aşamasında kalmakta, bazen sözlü ve rencide edici hareketler şeklinde olmaktadır.

Bugün için inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ile yapı denetim kuruluşları ekonomik olarak zor durumdadırlar. On dairelik bir yapının, yapı denetim ücreti, bir dairenin emlak komisyonundan daha düşük bir haldedir.

Projesinden başlayarak yapılan inceleme, yapının her aşaması için yapılan denetim, laboratuvar ücretleri, ulaşım ve personel giderlerini karşılamak artık yapı denetim kuruluşları için çok zor hale gelmiştir.

Sağlıkta şiddet artık inşaatta da şiddete dönüşmüştür. 6 Şubat depremlerini yıl dönümüne günler kala yapılan bu saldırı artık yeter dedirtecek niteliktedir. Kamu görevi yapan meslektaşlarımızı koruyacak cezai maddeler ve ekonomik, yapıyı mühürleme gibi yetkiler yapı denetim kuruluşlarına tanınmalıdır. Teknik yetkiler ve ekonomik sorunlar çözülmediği sürece maalesef bu saldırıların bitmeyeceğini ve sahada çalışacak mühendis bulunmayacağını önemle belirtmek isterim.

23.01.2024 tarihinde Kuşadası ilçesinde yapı denetim görevini yürüten meslektaşımıza sadece görevini yerine getirdiği, projesine uygun olmayan demiri kabul etmeyeceğini belirtmesi üzerine yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Erbil Gökhan Sözeri

İMO Aydın Şube Başkanı 


Okunma Sayısı: 149

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr