ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 TEMMUZ 2024, PAZARTESİ   

9

BASINDA İMO

    Yayına Giriş Tarihi: 08.01.2024 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.01.2024 11:27:31  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.01.2024 11:23:02

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, deprem konutları ile ilgili Sözcü gazetesine açıklamalarda bulundu.

Basında İMO

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, deprem konutları ile ilgili Sözcü gazetesine açıklamalarda bulundu.

DEPREMZEDE BU KIŞ DA KONTEYNERDE

İktidar, kalıcı deprem konutları için verdiği sözü tutamadı, vaatlerini yerel seçim öncesine bıraktı. Konut inşasının hangi aşamada olduğuna dair bilgilerin olmaması da tepkilere neden oluyor

 TÜRKİYE`yi geçen yıl sarsan konut sorunundan ziyade iktidarın san büyük afetten sonra depremzedelere 1 yıl içinde kalıcı konutlara geçme sözü verilmesine rağmen sözler unutuldu. Yüz binlerce depremzede bu kışı da konteynerlerde karşılamak zorunda kaldı.


Mart 2023`te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 yıl içinde 650 bin konutun inşasının tamamlanacağını açıkladı ancak bu rakam daha sonra 300 bin, bir süre sonra da 130 bin olarak açıklandı. Genel seçim sürecinde bölgede temeller atıldı, törenler yapıldı. Yılın sonunda ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu yıl 46 bin konutun teslim edilebileceğini söyledi. İktidar şimdi, İstanbul başta olmak üzere, deprem bölgesinde yüz binlerce konut üretme vaatleriyle yerel seçimlere girmeye hazırlanıyor. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, "Sözler hep seçim dönemine denk geliyor. Mevzu, yurttaşın oy sorununu gidermeye yönelik oluyor izlenimi var" dedi.

Yüzgeç, "Tartışmalar bir yıl içinde 600 bin konut teslim edeceğiz diyerek başlandı. Sonuçta 46 bin konutu teslim edeceklerini ifade ediyorlar. Süreç, gayri bilimsel ve gayri ciddi şekilde yürütüldü" diye konuştu. Afet bölgesindeki barınma sürecinin başından bu yana şeffaf bir şekilde yürütülmediğini aktaran Yüzgeç, "Açık, şeffaf veri yok. Bu 46 bin konut nerede, ne zaman yapıldı, sürecin hangi aşamada olduğu gibi çok sayıda soruya dair bir bilgi yok" dedi. ŞEFFAF VERİ YOK` "Deprem bölgesinde inşa sürecinde denetimlerin yetersiz olduğuna, inşaat kalitesinin son derece düşük olduğuna dair duyumlar alıyoruz" açıklamasını yapan Yüzgeç, afet bölgesindeki geçici barınma alanlarındaki altyapı sorunlarının dahi çözülmediğini aktardı. 130 bin konut 36 bin köy evi yapılacaktı.Okunma Sayısı: 18

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr