ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

23

İSTANBUL ŞUBEMİZDE MÜHENDİSİN YEMİN TÖRENİ VE SÖYLEŞİ

    Yayına Giriş Tarihi: 25.12.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.12.2023 14:36:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 25.12.2023 14:35:24

İMO İstanbul Şubesi tarafından Odamızın 69. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mühendisin Yemin Töreni ve Söyleşi” etkinliği Şube Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

İstanbul Şubemizde Mühendisin Yemin Töreni ve Söyleşi

İMO İstanbul Şubesi tarafından Odamızın 69. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Mühendisin Yemin Töreni ve Söyleşi" etkinliği Şube Konferans Salonu`nda gerçekleşti.
21 Aralık 2023 tarihinde gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar katıldı. Her yıl yeni mezun, Odaya yeni kayıt yaptırmış olan üyelerimiz için düzenlenen Yemin Töreni Şube Başkanı Fusun Sümer`in açılış konuşmasıyla başladı. Söyleşide Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, inşaat mühendisliği mesleği ile ilgili bilgilendirmeler yaptı ve genç meslektaşlarımıza mesleki tecrübelerini aktardı ve yemin ettirdi. Ardından genç meslektaşımıza Şube tarafından hazırlanan hediyeler ve katılım belgeleri verildi.
Şube Başkanı Fusun Sümer`in yaptığı konuşma:
Değerli Konuklar,
Değerli Katılımcılar,
Tabii ki Sevgili Genç Meslektaşlarım,
İnşaat Mühendisleri Odası`nın 69. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz etkinliğimize hoş geldiniz. İstanbul Şube yönetim kurulu adına sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Sizleri şube binamızda ağırlamaktan elbette çok memnunuz ancak isteriz ki bu ilk adım uzun yıllar sürecek bir ilişkinin başlangıcı olsun. Buna ihtiyaç var mı? Tabii ki var. Bu bir bayrak yarışıysa ki tartışmasız öyledir. Bir süre sonra sizleri yetkili kurullarda göreceğimizden eminim.
Çünkü sizleri görüyorum. Karşımdasınız. Kalbinizdeki heyecanı, gözlerinizdeki ışıltıyı, yüz ifadelerine yansıyan kararlılığı görüyorum. Her biriniz çok iyi insan olmakla birlikte çok iyi birer mühendis olacaksınız, en çok da bundan eminim. Bugün sadece mesleğe ilk adımını atacak meslektaşlarımız için artık gelenekselleşen yemin törenini gerçekleştirmeyeceğiz. Beraberinde değerli hocamız Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar`ı dinleme şansı elde edeceğiz.
Zerrin Hocamız ulaştırmanın duayen isimlerindendir ve yıllardır üniversite bünyesinde eğitimci olarak bulunmuş bir çevre aktivistidir. Bazı insanların yaşam öyküleri dahil olduğu meslek grubunun tarihine hakim olmamamıza yol açar. Zerrin hocamız böyledir. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Davetimizi geri çevirmedi. Hem ne kadar nezaket sahibi olduğunu gösterdi hem de gençleri mesleğe uğurlama törenini kaçırmak istemedi. Sağ olsun, var olsun.
Bu tür törenlerde beylik bir söz söylenir. Yolun henüz başında olduğunuz ifade edilir. Evet bir yönüyle doğrudur. Neyle karşılaşacağınızı, nasıl bir disiplin içinde yer alacağınızı, toplumun inşaat mühendislerinden ne beklediğini, çalışma yaşamında karşı karşıya kalacağınız sorunları aşağı yukarı biliyor, tahmin edebiliyorsunuz. Ancak yine de tahmin etmekle yaşamak arasındaki fark sizlerin mesleki algısını açığa çıkartacak, yıllar geçtikçe pekişecek.
Yıllar geçtikçe bir şey daha olacak. Sorunları tespit ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi noktasında olgunlaşacaksınız, çözüm yolunun örgütlü olmaktan geçtiğini göreceksiniz, mesleki açıdan daha donanımlı hale geleceksiniz, uygulamadaki olumsuzluklar, aksaklıklar kuramsal çerçevenizin netleşmesini sağlayacak.
Evet bu aşamaları hemen bütün meslektaşlarımız yaşadı. Geriye ne kaldı? Geriye ne kaldığını görmek için, Odamızın 69. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz meslekte 40, 50, 60 yılını dolduran üyelerimiz için düzenlenen töreni izlemenizi isterdim. Şantiyelerde, proje bürolarında geçirilen on yıllar büyük bir onura vesile olmuş. Ülkenin imarında yer almak, yaşamı nitelikli ve konforlu hale getirmek, mesleki etik ilkelere bağlı kalmak tarifsiz bir mutluluğa sebebiyet vermiş.
Umarım sizler de on yıllar sonra bu duyguyu yaşarsınız, biriktirdiklerinizi genç kuşaklara aktarma şansı bulursunuz. Sizlerden bir ricam var. Bugün edeceğiniz yeminin metnini kavramanızı, içselleştirmenizi ve çalışma yaşamınızın belirleyicisi haline getirmenizi isterim.
Şundan emin olun, mühendislik yeminini bilince çıkartmak sizleri sadece iyi bir mühendis yapmayacak aynı zamanda içinizdeki iyiliği açığa çıkartacak. Ülkemizin iyi mühendislere, iyi insanlara, halkına, ülkesine bağlı gençlere ihtiyacı bulunuyor. Bunu unutmayınız. Ve tabii ülkemizin, meslek alanımızın, meslektaşlarımızın da sorunları var. Hepsi bir yana, deprem ve yapı güvenliği gibi devasa bir sorunla ve daha doğrusu sorumlulukla karşı karşıyasınız.
Mühendislik yeminine ve mesleki etik ilkelere bağlılık çözüm yolunda atılacak önemli adım yerine geçebilir.
Gerisi sizlerin ısrarına, inadına ve sorunlara örgütlü bir şekilde müdahale etmenize kalıyor ki bunun üstesinden geleceğinize hiç kuşkum yok. Tabii bu arada ömür boyu öğrenme ilkesinden asla ama asla vazgeçmemeniz gerekiyor.
Bilim gelişiyor, teknoloji gelişiyor, mesleğimizin teorik boyutu derinleşiyor. Tartışmaların, gündemin, gelişmenin dışında kalmamaya gayret edeceğinize inanıyorum. Odamız bu konuda, yani meslek içi eğitimde, ulusal ve uluslararası ölçekte düzenlediği sempozyumlarla, kurslar ve seminerlerle üyelerinin daha donanımlı hale getirilmesi için yoğun çaba harcıyor.
Meslek içi eğitimlerimizde sadece inşaat mühendisliği ana bilim dallarına dair eğitimler değil, güncel ihtiyaçları esas alan ve meslektaşların yaşadığı hukuki sorunlarla ilgili konularda aydınlatma seminerleri yapıyoruz. Temel hukuk bilgisi, sözleşme hukuku, inşaat mühendislerinin hukuki sorumlulukları vb. konuları içeren, mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızın odanın desteğini hissetmeleri, iş başvuru sürecinde ve çalışma hayatı süreçlerinde yaşayabilecekleri hukuki gaspları önlemek ve bu konuda meslektaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla, yaşayabilecekleri hukuki problemleri merkezine alan seminer ve eğitimler gerçekleştiriyoruz.
Bu süreçte, Depremde İnşaat Mühendislerinin Hukuki Sorumlulukları, Ücretli Çalışan Mühendislerin Sık Karşılaştığı Hukuki Sorunlar, Cumhuriyetin 100. Yılında İş Hukuku gibi konularda seminerler düzenledik. Bunun yanı sıra, Makine Öğrenmesi, Yapay zeka, Derin öğrenme, Robot kullanımı, Yapı Bilgi Modelleme, Takım Çalışmasının Önemi, Python İle Programlamaya Giriş gibi konularda gündemimizde ve bu seminerleri ilerleyen sürelerde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, İMO SEM Eğitim Yazılımı üzerinden yüzlerce eğitim, kurs, panel, sempozyum ve kongreye erişim imkanı sağlamaktayız.
Bu anlamda, Meslek odamızın etkinliklerini takip etmenizi, çalışmalara katılmanızı, üretim süreçlerinde yer almanızı isterim. Bütün bunlar sizleri donanımlı kılacaktır, bundan emin olun.

Bugün sizlerin katılımıyla inşaat mühendisliği ailesi biraz daha genişliyor. Bizler heyecanlıyız. Mesleğimizin, meslek odamızın emin ellerde olduğunu hissediyoruz. Hoş geldiniz. Hepinizi tek tek kutluyor, başarılar diliyorum. Saygı ve sevgilerimi iletiyorum.


Okunma Sayısı: 14

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr