ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 MAYIS 2024, SALI   

13

İSTANBUL ŞUBEMİZDE CUMHURİYETİN 100. YILINDA İŞ HUKUKU SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.12.2023 13:03:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2023 13:04:25

İMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılı Söyleşileri kapsamında “Cumhuriyetin 100. Yılında İş Hukuku” konulu söyleşi 16 Aralık 2023 tarihinde Şube Harun Karadeniz Konferans Salonu’nda yapıldı.

İstanbul Şubemizde Cumhuriyetin 100. Yılında İş Hukuku Söyleşisi Gerçekleştirildi

İMO İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. Yılı Söyleşileri kapsamında "Cumhuriyetin 100. Yılında İş Hukuku" konulu söyleşi 16 Aralık 2023 tarihinde Şube Harun Karadeniz Konferans Salonu`nda yapıldı. Söyleşiye konuşmacı olarak Av. Dr. Murat Özveri katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını Şube Sekreter Üyesi Evren Korkmazer yaptı. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu`nun (ITUC), 2023 yılı Küresel Haklar Endeksi Raporu`na göre 2023`de işçi hakları açısından Türkiye`nin en kötü 10 ülke arasında yer aldığına ve OECD verilerine göre Türkiye`nin uzun çalışma saatleri konusunda birinci sırada olduğuna dikkat çeken Korkmazer, "Son zamanlarda yaşanan otoriterleşme ile toplum ve işçiler daha fazla baskı altına alınmış, işçilerin hakları verilen mücadelelere rağmen sözde reformlarla geriletilmiş, hak mücadelesini yürütenler cezalandırılmış, söz de hukuk devletinde işçiler sermaye güçleri ve işverenlerin insafına terk edilerek adeta ölü olarak yaşamaya mahkum edilmiştir." sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

Kormazer, "Bu baskı ortamında emekten yana bir tutumu sürdürerek işçi ve emekçi haklarını savunanlara selam olsun" diyerek, Murat Özveri`nin bugüne kadar bütün yazılı çalışmalarını ücretsiz olarak ihtiyacı olanların hizmetine sunduğunu, ilk defa "Türkiye İşçi Hukuku" adında 2 ciltlik kitabının ücretli olarak basıldığını ve kitabın bütün gelirinin de "Öğrenim yaşamını yetersiz maddi koşullar nedeniyle sürdürmekte zorlanan öğrencilere burs vererek destek olmak, olanakları çerçevesinde onların öğrenim yaşamını kolaylaştırmak" amacıyla kurulan Cerenler Vakfına bağışlandığını kaydetti.  Korkmazer, "Meslektaşlarımız adına, sizlerin adına, şubemiz adına Murat Hoca`ya teşekkürlerimi sunuyorum. Son olarak Ceren bizimle ve iyiliklerle yaşamaya devam edecektir diyorum tekrardan sizleri saygıyla selamlıyorum" diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Söyleşide ülkemizde çalışma hakkının anayasal bir hak olarak düzenlendiği, çalışma hakkını gerçekleştirmek ve bu hakkın öznesini oluşturan işçiyi korumak için çıkarılmış "İş Yasası" olduğu; İş Yasası`ndan kaynaklanan uyuşmazlıkların kendine özgü yanlarının bulunduğu kabul edilerek iş uyuşmazlıklarını çözmek amacıyla bu alanda özel uzmanlığa sahip iş mahkemeleri kurulduğuna vurgu yaparak başlayan ÖZVERİ, "Sendikacılık", "Toplu İş Sözleşmesi",  "Grev Hakları ve Hukuk", "Türkiye`de İşçi Haklarının Tarihsel Gelişimi" konuları üzerine bilgilendirmelerde bulundu. Söyleşinin ardından Murat Özveri "Türkiye İşçi Hukuku" kitabını katılımcılara imzaladı.  

 

 

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 12

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr