ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

22

`5 ARALIK DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜ` ŞEKLİNDE ÖZEL BİR GÜN YOKTUR!

    Yayına Giriş Tarihi: 05.12.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 05.12.2023 11:52:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 05.12.2023 11:50:29

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz sosyal medyada `5 Aralık Dünya Mühendisler Günü` olarak ortaya atılan kavram üzerine 5 Aralık 2021 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

"5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" Şeklinde Özel Bir Gün Yoktur!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz sosyal medyada "5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" olarak ortaya atılan kavram üzerine 5 Aralık 2021 tarihinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
 
"5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" Şeklinde Özel Bir Gün Yoktur!

Ülkemizde son yıllarda "5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" adı altında gerçekte olmayan bir  özel gün türetilerek kutlanmaya başlanmış, kaynağı bilinmeyen ve özellikle sosyal medya üzerinden geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan kutlamalar, geçtiğimiz yıllarda büyük basın kuruluşları tarafından da duyurularak önemli ölçüde ciddiye alınır hale gelmiştir. Öyle ki, ülkemizin bünyesinde çok sayıda mühendisin görev yaptığı birçok büyük kamu kurumları ve bazı mühendislik fakülteleri de bu kervana katılarak 5 Aralık gününü kutlamaya başlamıştır. Öncelikle dünya çapında kutlanan "5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" diye bir özel gün olmadığı gibi her meslek grubunun farklı tarihlerde kutladığı ulusal veya uluslararası özel günü vardır. Bir günün dünya çapında özel gün olarak ilan edilip kutlanması için o alanla ilgili dünyadaki en üst çatı örgütler, UNESCO ya da diğer meslek birlikleri tarafından kabul edilerek ilan edilmesi; bunun ülkeler ya da dünya çapında kabul görmesi; kutlanan güne dair ise o günü özel kılan bir yaşanmışlığın olması ve sembolik bir geçmişinin olması gerekmektedir. 5 Aralık için böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi mühendislerin dünyadaki en üst örgütü olan WFOE`de (World Federation of Engineering Organizations, ülkemiz adına bu oluşuma TMMOB üyedir.), UNESCO`da veya diğer organizasyonlarda böyle bir gün tanınmamakta ve kutlanmamaktadır.

Ulusal olarak farklı ülkelerde ve farklı tarihlerde kutlanan mühendisler günü mevcuttur. Örneğin; Belçika`da 20 Mart, Hindistan`da 15 Eylül, İtalya`da 15 Haziran ve Türkiye`de 19 Eylül gibi. Bu tarihlerin seçilmesinde etmen olan ve anlamlı kılan yaşanmışlıklar vardır. Türkiye`de kutladığımız 19 Eylül`ün bu kapsamda bizler için anlamı epey büyüktür. 19 Eylül 1979`da TMMOB`nin çağrısıyla ülke çapında bir günlüğüne iş bırakan mühendis, mimar ve şehir plancıları; ekonomik ve demokratik talepleri için bu eylem ile tarihe not düşmüşlerdir ve o büyük günün mücadele ve dayanışma ile özdeşleşmiş anlamını bugünün mücadelesi üzerinden geleceğe taşımak için, 19 Eylül ülkemizde "Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmaktadır. Bunların dışında her mühendislik meslek grubunun ayrı ayrı dünya çapında kutlanan günleri vardır ve yine bunlar sosyal medyada birileri tarafından değil uluslararası meslek örgütlerince belirlenip ilan edilmektedir.

Bu nedenle, ülkemizde mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları için özel olan gün, 19 Eylül`dür ve "5 Aralık Dünya Mühendisler Günü" diye bir özel gün olmadığından TMMOB ve bileşeni meslek odalarımızca kamuoyuna bu hususu hatırlatma gereği doğmuştur.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 164

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr