ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

12

`KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI MÜLKİYET HAKKINI GASP ETMENİN GEREKÇESİ YAPILAMAZ` AÇIKLAMAMIZ CUMHURİYET GAZETESİNDE

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 14.11.2023 10:41:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 14.11.2023 10:41:29

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, Kentsel Dönüşüm Yasası hakkında yaptığı açıklama Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emre Kongar`ın köşesinde yer aldı

"Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Mülkiyet Hakkını Gasp Etmenin Gerekçesi Yapılamaz" açıklamamız Cumhuriyet Gazetesinde

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, Kentsel Dönüşüm Yasası hakkında yaptığı açıklama Cumhuriyet Gazetesi yazarı Emre Kongar`ın köşesinde yer aldı
***
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Kentsel Dönüşüm Yasası hakkında, 11 Kasım 2023 tarihinde "Kentsel Dönüşüm Uygulamaları Mülkiyet Hakkını Gasp Etmenin Gerekçesi Yapılamaz" başlıklı bir bildiri yayımladı.
Bu bildirinin bir özetini değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum
1) Yasa, sadece boş arsaları değil, üzerinde yerleşim olan yerleri de yeni yerleşim alanı olarak "rezerv yapı alanı" ilan etme olanağı veriyor.
2) İnsanların oturdukları mahalleler de "rezerv yapı alanı" ilan edilerek buralardaki ev sahiplerinin evlerinin de zorla yıkılabilme yolu açılıyor.
3) Evleri yıkılanlara yapılan yeni konutların bedellerini ödeyemeyenlerin evlerinin haciz yoluyla ellerinden alınabilme olasılığı ortaya çıkıyor. 4) Bu konularda belediyelerin yetkileri ellerinden alınıyor, merkezi iktidara, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı`na, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı`na, sonsuz idari işlem yetkisi veriliyor.
5) Rantı yüksek arsalara, alanlara el koyma ve buralarda yapılacak konutları, evleri yıkılanların dışındaki kişilere de satma olanağı getiriliyor.
6) Bugüne kadarki uygulamalara bakıldığında bu sakıncaların gerçekleştiği, yüksek rant elde edilen alanlara el konulduğu ve mülkiyet haklarının korunmalarında sorunlar yaşandığı görülüyor.
7) Bu sakıncalar önlenmeli, kent yenileme süreci, ev sahiplerinin mülkiyet hakları korunarak şeffaf biçimde gerçekleştirilmelidir.
***
İnşaat Mühendisleri Odası`nın bu bildirisi İstanbul Tozkoparan Mahallesi`ndeki halkın direnişini anımsattığı için, burada yaşayanlardan biriyle konuştum:
"Yıkılan evlerimizdeki dairelerin yerine daha küçük daireler veriyorlar, üstüne de para istiyorlar; bu paraları ödeyemeyenlere haciz gelecek, evleri ellerinden gidecek" dedi.

**

köşe yazısı için tıklayınız


Okunma Sayısı: 143

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr