ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 MAYIS 2024, SALI   

6

İSTANBUL ŞUBEMİZ: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI SELAMLIYOR, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE ARKADAŞLARINI SAYGIYLA VE MİNNETLE ANIYORUZ.

    Yayına Giriş Tarihi: 30.10.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.10.2023 15:41:21  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.10.2023 14:51:00

İMO İstanbul Şubesi Cumhuriyet bayramı ile ilgili açıklama yaptı

Cumhuriyetimizin 100. Yılını Selamlıyor, Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşlarını Saygıyla ve Minnetle Anıyoruz.

Cumhuriyetimiz 100 yılı geride bıraktı. 19 Mayıs 1919`da başlayıp 29 Ekim 1923`te Cumhuriyetin ilanıyla hızlanan yürüyüş geride kalan 100 yılda nice zorluklar, nice badireler atlattı. Önüne çıkan engelleri birer birer aştı, zaman zaman sendelese de bugüne dek yoluna devam etmesini bildi.

Bir asırdır bu topraklarda Cumhuriyetin bayrağı dalgalanıyor. Ümmetten millete, cemaatten topluma, tebaadan yurttaşlığa, karanlıktan aydınlığa ve savaştan barışa geçişin simgesi Cumhuriyetimiz, temel niteliklerini demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti idealini inşa ederek güvence altına almış, varlığını ve sürekliliğini sağlam bir rotaya oturtmuştur.

29 Ekim 1923 yalnızca bir savaşın sona erdiği ve yeni bir ülkenin kuruluşunun ilan edildiği tarih değildir. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının önderlik ettikleri "kutsal isyanın" zaferinin Cumhuriyetle taçlandırılması yalnızca milletimizin makûs talihini değiştirmemiş, beraberinde tüm mazlum milletlere yol göstermiştir.

Maalesef bugün Cumhuriyetin temel nitelikleri aşındırılmak, kurumlarıyla birlikte kurucu liderleri ve kuruluş ilkeleri de yıpratılmak istenmektedir.

Elbette bu çabaları gösterenlerin amaçlarına ulaşmalarına asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetin yalnızca adıyla değil, özüyle ve ilkeleriyle de yaşanması gereğine inancımızı bilince dönüştürecek, Cumhuriyetle kavuştuğumuz hakları, değerleri, erdemleri koruyacak ve tabii ki kurucu liderlerimizin manevi mirasına sahip çıkacağız. Bunu tarihimize saygı duyduğumuz, emaneti geleceğe taşıma sorumluluğu hissettiğimiz için olduğu kadar, Cumhuriyetin insana en yakışır rejim olduğuna inandığımız için de yapacağız.

İnşaat mühendisleri olarak genç Cumhuriyetin inşasında nasıl tutkuyla görev aldıysak geleceği inşa edenlerin yanında da aynı şekilde yerimizi alacağız.

Cumhuriyet özgürlük ve bağımsızlık mücadelesiyle elde edilmiş bir idealler ve değerler bütünüdür. Kurumlar, kurallar ve ilkeler rejimidir. Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının önderliğinde gerçekleşen bu devrim, tüm mazlum milletlerin kendi kurtuluşlarını arayışlarına ilham vermiştir.

Cumhuriyetimizin 100. yılını selamlıyor, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını saygıyla ve minnetle anıyoruz. Geleceğe umutla bakarken, Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ve ideallerini koruyacağız. Ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkarma hedefimizi hiçbir zaman unutmayacağız. "Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir" diyen Atatürk`ün, 100. yılına ermiş Cumhuriyetimizle bugüne aktarılan mirası, tüm dünya üzerinde ve özellikle bu topraklardaki özgürlük ve eşitlik arayışımızda bize rehber olmaya devam edecek.

Bayramımız kutlu olsun!

Yaşasın Cumhuriyet!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi
 
video link: https://youtu.be/8gtAqonRkJ4
 

 


Okunma Sayısı: 10

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr