ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

23

10 EKİM KATLİAMINI UNUTMADIK, ADALET MÜCADELEMİZ SÜRECEK

    Yayına Giriş Tarihi: 10.10.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.10.2023 14:07:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 10.10.2023 14:08:24

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB`nin `Emek, Barış ve Demokrasi` mitingine yönelik canlı bomba saldırısının üzerinden 8 yıl geçti. 10 Ekim Ankara Katliamı`nın 8. yılında yaşamını yitirenler Ankara Garı önünde anıldı.

10 Ekim Katliamını Unutmadık, Adalet Mücadelemiz Sürecek
10.10.2023

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB`nin "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingine yönelik canlı bomba saldırısının üzerinden 8 yıl geçti. 10 Ekim Ankara Katliamı`nın 8. yılında yaşamını yitirenler Ankara Garı önünde anıldı. 

Anmaya  hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralıların yanı sıra TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik katıldı.

Koramaz şöyle konuştu:
"Hepinizi TMMOB Yönetim Kurulu adına sevgiyle selamlıyorum.
8 yıl önce Türkiye`nin en büyük kıyımlarından biri olan 10 Ekim katliamında burada kaybettiğimiz tüm dostlarımızı sevgiyle, özlemle anıyorum. Bundan 8 yıl önce Türkiye`nin içine sürüklendiği kaos ve şiddet ortamına karşı halkımız üzerinde ekilmeye çalışılan kin ve nefret tohumlarına karşı barışın sesini yükseltmek için, kardeşliğin sesini yükseltmek için dört örgüt olarak burada bir miting kararı almıştık.

Ne yazık ki barışa susamış bedenlerimizi kana buladılar. Demiryolu çalışanı emekçilerimizi, ömrünün baharında gençlerimizi, ilkokul çağında çocuklarımızı aldılar elimizden. O gün Ankara`nın en kara günüydü. Ama o günü karartanlar sadece üzerlerindeki iki bombayı patlatanlar değildi. Biz o gün bombalar patladıktan sonra yaralılarımıza yardım etmek için seferber olurken o TOMA`ları, o biber gazlarını bizlerin üzerine salanlardı… O günü karartanlar aradan 8 yıl geçmesine rağmen, hâlen katliamda sorumlulukları bulunan kamu görevlilerini, siyasileri yargılamayanlardır. O günü karartanlar seçim sandığında oylarımız arttı diyenlerdir. O günü karartanlar katliamın arkasında kokteyl örgüt arayanlardır.

Arkadaşlar, Türkiye bir katliam ülkesidir. Aynı katliamları 1 Mayısta yaşadık, Sivas`ta yaşadık, Maraş`ta yaşadık, Madımak`ta yaşadık, Suruç`ta yaşadık, Diyarbakır`da yaşadık… Hepimiz biliyoruz ki, bu katliamların sorumlularının ortaya çıkartılmamasının nedeni onların devlet içinde yuvalanmış uzantılarıdır. Eğer bu yapıyı yok etmezsek hiçbir katliamla hesaplaşmamız mümkün değildir. Şunu ısrarla söylememiz gerekiyor; 10 Ekim Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçun gerçek sorumlularını yargılamayanlar, katliamın üzerini örtmek isteyenler en az bu katliamı yapanlar kadar suçludurlar.

O gün bu meydanda yaşamlarını veren arkadaşlarımız barış için buradaydılar, emeğin hakları için buradaydılar, demokrasi için buradaydılar. Onların hayatlarını verdiği bu değerler için mücadeleyi ömrümüzün sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu ülkeyi eşitliğin, özgürlüğün, barışın, adaletin egemen olduğu bir ülke haline mutlaka getireceğiz.

Hepinizi bir kez daha örgütüm TMMOB adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum."


Okunma Sayısı: 12

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr