ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

47

İSTANBUL ŞUBEMİZ: MESLEKTAŞLARIMIZA VE KAMUOYUNA

    Yayına Giriş Tarihi: 28.08.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.08.2023 16:52:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.08.2023 16:51:49

İBB ile İMO İstanbul Şubesi hızlı tarama çalışmaları kapsamında sahadan veri toplama konusunda iş birliği protokolü imzalamıştır.

İstanbul Şubemiz: Meslektaşlarımıza ve Kamuoyuna
İBB ile İMO İstanbul Şubesi hızlı tarama çalışmaları kapsamında sahadan veri toplama konusunda iş birliği protokolü imzalamıştır.
 
17 Ağustos 1999 depreminden bugüne inşaat mühendisleri olarak her fırsatta binalarımızdan başlayarak tüm altyapısıyla birlikte deprem tehlikesi altındaki tüm şehirlerimizin ve özellikle İstanbul`un depreme hazırlanması gerektiğini ifade ettik. Bu hazırlıkların bir koordinasyon halinde, merkezi ve yerel yönetimleri ile vatandaşın iş birliği, üniversitelerin, ilgili meslek odalarının desteğiyle bir seferberlik ruhuyla yürütülmesinin önemini sık sık vurguladık. Türkiye`nin hiçbir şehrine ait deprem güvenliği durumunu esas alan bir bina envanteri bulunmadığını, kentsel yenileme ve bina güçlendirme çalışmalarının planlanabilmesi için yapılması gereken öncelikli işlerden birinin bu olduğunu, envanter çalışmalarının kamucu bir anlayışla yürütülmesi gerektiğini katılımcısı olduğumuz her ortamda dile getirdik. Zamanın İBB yönetimleri tarafından yürütülen İstanbul Deprem Master Planı, İstanbul Çevre Düzeni Planı gibi çalışmalara da bu anlayışımız çerçevesinde elimizden gelen desteği verdik. Eleştiri ve önerilerimizin bu planlara yansıması için pek çok bilimsel ve teknik çalışma yaparak raporlar hazırladık, ilgili kurumlara sunduk ve toplumla paylaştık.
 
Şu an İstanbul`un depreme hazırlanması sürecinde yeni bir aşamadayız. 2019 yılından beri deprem tehlikesine karşı binaların deprem güvenliği ve şehirlerin depreme dayanıklılığının artırılması amacıyla yürütülen ve bizim de meslek alanımızla ilgili konularda zaman zaman paydaşı olduğumuz çalışmaların mevcut İBB yönetimi tarafından sahada somutlaştırılmasına yönelik çabaları dikkatle takip ediyoruz. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin etkisiyle beklenen Marmara Depremi ve İstanbul için yaratabileceği sonuçlar konusunda hem toplumsal düzeyde duyarlılığın artmasına hem de kamu ve sivil kurumların harekete geçme arzusuna tanıklık ediyoruz.
 
Bilindiği üzere yaşanan depremler sonrası vatandaşlarımızın binalarının güvenliğine dair endişelerine yanıt vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi sürdürmekte olduğu hızlı tarama projesi kapsamında başvuru kabul edeceğini ve başvuru sahiplerinin binalarını hızlı tarama yöntemiyle yönlendirici bir değerlendirmeye tabi tutacağını duyurmuştu. Başvuru sayısının yüksekliği ve projenin kamusal niteliği gereğince başka şehirlerimizde daha önce benzerleri uygulandığı gibi İstanbul`da da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile iş birliği kararı almıştır. Şubemizin de sürece dahil olmasıyla hızlı tarama projesine sahada bina incelemesi kapsamında destek verilmesi, bazı bölgelerdeki taleplerin İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi koordinatörlüğünde ve Odanın belirli süreli iş sözleşmesi ile istihdam edeceği mühendislerle karşılanması konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalanmıştır. Bu bağlamda önümüzdeki süreçte İstanbul il sınırları içinde, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne yapılmış başvurulara istinaden yaklaşık 50 bin bina için sahadaki inceleme ve veri toplama işleri Şubemiz tarafından yürütülecektir.
 
Meslektaşlarımızın ve İstanbul halkının bilgilerine sunarız.
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Yönetim Kurulu 


Okunma Sayısı: 26

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr