ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

28

İSTANBUL ŞUBEMİZ ARAMIZDAN AYRILIŞININ 48. YIL DÖNÜMÜNDE HARUN KARADENİZ’İ MEZARI BAŞINDA ANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 28.08.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.08.2023 16:42:29  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.08.2023 16:42:20

48 yıl önce, henüz 33 yaşındayken aramızdan ayrılan, 68 kuşağı devrimci gençliğinin simge isimlerinden, meslektaşımız Harun Karadeniz, İstanbul Karacaahmet’teki mezarı başında anıldı.

İstanbul Şubemiz Aramızdan Ayrılışının 48. Yıl Dönümünde Harun Karadeniz`i Mezarı Başında Andı

48 yıl önce, henüz 33 yaşındayken aramızdan ayrılan, 68 kuşağı devrimci gençliğinin simge isimlerinden, meslektaşımız Harun Karadeniz, İstanbul Karacaahmet`teki mezarı başında anıldı. Anma törenine Şube Başkanı Fusun Sümer katıldı. Anma töreninde bir konuşma yapan Sümer, konuşmasına "Arkadaşımız, meslektaşımız, 68 devrimci kuşağının önder isimlerinden Harun Karadeniz`in anmak için bir araya geldik. Bir araya gelişimizi sıradan olmaktan çıkartan Harun arkadaşımızın kısa ancak bir o kadar öğretici, yol gösterici hayatıdır. Dile kolay, eğer genç bir insan ölümünün üzerinden on yıllar geçmesine rağmen unutulmuyorsa o kısacık hayata mim koymak gerekmektedir. Evet, neden unutulmadı Harun Karadeniz? Nedir bıraktığı miras? Öğretisinin odak noktasında neler yer almaktadır? 68 kuşağının tüm ayırt edici özelliklerini üzerinde taşımaktadır Harun Karadeniz. Yani halkını sevmektedir, ülkesinin bağımsızlığını her şeyden önemli görmektedir, Cumhuriyetin kazanımlarının, değerlerinin farkındadır ve onları koruyup geliştirmek gerektiğine inanmaktadır. Eşit ve özgür bir ülke hayalini gerçekleştirmek için canla başla uğraş vermektedir. Okuyan, yazan, araştıran, soran ve sorgulayan bir genç olmayı asli sorumluluk kabul etmektedir. Bütün bunlar için bedel ödemeye hazırdır. Harun Karadeniz nasıl bir mühendistir sorusunun yanıtı da devrimci kuşağın hassasiyetlerinde saklıdır. O hassasiyetlerden özünü ve biçimini oluşturmuştur." diyerek başladı.
Harun Karadeniz`in "Biz mühendisler için tek yol kim için ve ne için çalıştığını bilerek emekçi halkın yararına üretim yapma olanakları yaratmaktır" sözünü hatırlatan SÜMER, "Günümüzde de yakıcılığı devam eden mühendislik tartışmasında safımızı belli eden rafine bir ifade. Bizler ulaşımdan depreme kadar mühendisliğin bütün alt disiplinlerine dair söz söylerken Harun Karadeniz`in 50 sene önce işaret ettiği bu noktada duruyoruz. Halk için, toplum için, kamu yararı için üretmek istiyoruz." dedi. SÜMER, "Ne mutlu ki bize Harun Karadeniz gibi bir meslektaşımız var. Bizler Harun Karadeniz`de simgeleşen, Teoman Öztürk`le devam eden geleneğin devamıyız. 7154 sicil numaralı üyemiz Harun Karadeniz`i saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.


Okunma Sayısı: 13

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr