ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

39

TMMOB ANKARA İKK: AKBELEN VE İKİZKÖYLÜLER YALNIZ DEĞİLDİR! TBMM OTURUMU ÖNCESİ BİR ARADAYDIK

    Yayına Giriş Tarihi: 08.08.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 08.08.2023 14:57:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 08.08.2023 14:57:39

TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve Ankara Diş Hekimleri Odası’nın çağrısı ile MMO Eğitim ve Kültür Merkezi önünde TBMM’de görüşülecek olan Akbelen oturumu öncesi 8 Ağustos 2023 tarihinde Ankara’ya gelen İkizköylüler’i karşılamak, yaşama, doğaya, ormanlarımıza sahip çıktığımızı haykırmak için bir aradaydık.

TMMOB Ankara İKK: Akbelen ve İkizköylüler Yalnız Değildir! TBMM Oturumu Öncesi Bir Aradaydık
 
TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve Ankara Diş Hekimleri Odası`nın çağrısı ile MMO Eğitim ve Kültür Merkezi önünde TBMM`de görüşülecek olan Akbelen oturumu öncesi 8 Ağustos 2023 tarihinde Ankara`ya gelen İkizköylüler`i karşılamak, yaşama, doğaya, ormanlarımıza sahip çıktığımızı haykırmak için bir aradaydık. 
Yaptığımız basın açıklamasına İkizköy ve Dikmece köylerinden gelen vatandaşlarımızın yanı sıra birçok Demokratik Kitle Örgütü ve çevreciler de destek verdi.
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyit Ali Korkmaz`ın basın açıklaması metnini sunmasının ardından İkizköylüler ve Dikmeceliler de söz alarak direnişlerini ve taleplerini anlattılar.
Ortak Basın Metni şöyle:
AKBELEN ve İKİZKÖYLÜLER YALNIZ DEĞİLDİR
Bugün, Akbelen`de yaşam alanlarımıza, doğamıza, sahip çıkmak için mücadele eden İkizköylüler ile birlikteyiz. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB`nin çağırısı ile İkizköylüleri, TBMM`de gerçekleşecek Akbelen oturumu öncesinde karşılamak ve dayanışmamızı göstermek için bir aradayız.
Akbelen`de geleceğimizi ve ormanlarımızı savunan sahip çıkan herkese selam olsun.
Ülkemizde doğa ve kültür değerlerini sermaye birikim aracı olarak gören ve ranta dönüştürmeyi hedefleyen ekonomi politikaları acımasız ve kuralsız bir şekilde yürütülmekte; yaşam alanları yok edilmektedir.
Kaz Dağları ve Cerattepe`de maden işletmelerinin sebep olduğu çevre katliamından, hidroelektrik santral (HES) projeleriyle kurutulan akarsulara; yapılaşmaya açılarak betonlaştırılan yaylalardan, orman alanlarında ağaç kesimlerine pek çok çevre karşıtı yatırım gündemdedir. Günlerdir Akbelen`de ağaçları kestiler, Cudi`de ise yaktılar. Tüm tepkilere rağmen yangına müdahale edilmesine engel oldular.
Orman alanları yangınlar nedeniyle yok olurken rant amaçlı katliamlar da devam etmektedir.
Muğla`nın Milas İlçesine bağlı İkizköy`de Akbelen ormanlarının maden sahası ilan edilerek; doğanın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi çevre ve insanlık suçudur.
Akbelen`de planlanan maden işletmesi ve faaliyetleri sonucunda coğrafya değişecek, biyolojik çeşitlilik ve ormanlık alanlar yok edilecek, su kaynakları tükenecek ve telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacaktır.
Günlerdir süren ve Akbelen`de Limak Holding ve IC Holding tarafından yapılan orman katliamı devletin kolluk güçlerinin himayesinde gerçekleştirilmiş ve bütün ağaçlar kesilmiş, bu hukuksuzluk sürerken devletin kurumları, ilgili bakanlık ve idareler bu duruma sessiz kalmış, ormanını, toprağını, yaşamını savunan ve tek bir ağacını kestirmemek için direnen halka, baskı, gözaltı ve şiddetli saldırılar yapılmıştır.
Akbelen Ormanlarına ve çevre değerlerine sahip çıkan bölge halkına ve duyarlı kesimlere uygulanan şiddet ve hukuksuz müdahaleler kabul edilemez.
Bizler madenlerin, aç gözlü şirketlerin ormanlarımızı, tarlalarımızı, köylerimizi, insanlarımızı yuttuğu, tükettiği bir ülke istemiyoruz. Ne yazık ki ülkemizde egemen olan madencilik anlayışı, madenin bulunduğu tüm arazinin harap edildiği, geride ise tümüyle verimsizleştirilmiş ve kirletilmiş bir toprağın bırakıldığı bir anlayışla sürdürülmektedir. Bu anlayış nedeniyle Cerrattepe`den Fatsa`ya, Kaz Dağlarından Akbelen`e kadar her yerde verimli ormanlık alanlarımız, tabiat zenginliklerimiz yok edilmektedir. Bu anlayış, sadece madenciliği değil, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir. Bu madencilik anlayışı, bir üretim faaliyeti değil, bir sömürü faaliyetidir. Madenleri olduğu gibi, doğayı ve halkı da sömürmektedir.
Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Akbelen`den elinizi çekin, Akbelen`e dokunmayın! İnsana ve doğaya zarar veren tüm projeleri iptal edin!

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği
KESK Ankara Şubeler Platformu
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu
Ankara Tabip Odası
Ankara Dişhekimleri Odası
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Okunma Sayısı: 132

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr