ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

10

GEZİ DAVASI TUTUKLARI DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 10.07.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.07.2023 14:54:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 10.07.2023 14:54:40

Gezi Davası hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 7 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan `tebliğname` üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından 10 Temmuz 2023 tarihinde basın açıklaması yapıldı.

Gezi Davası Tutukları Derhal Serbest Bırakılmalıdır


Ülke tarihimizin en kitlesel halk hareketlerinden birisi olan Gezi Direnişi, aradan geçen 10 yıla rağmen ülkemizin gündeminde ve iktidarın hedefinde yer almaya devam ediyor. Üzerinden geçen 10 yılı aşkın sürede Gezi Direnişi tarihe nasıl ki görkemli bir halk hareketi olarak geçtiyse, Gezi Direnişi`nde yer alan arkadaşlarımızı hedef alan Gezi Davası da tarihe "hukuk ayıbı" olarak geçmiştir.
Bilindiği gibi, aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın Onur Kurulu üyesi Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay`ın da bulunduğu arkadaşlarımız daha önce iki kez beraat ettikleri suçlamalar nedeniyle 25 Nisan 2022 tarihinde bu yana cezaevinde tutulmaktadır.
Bir kez daha altını çizmek isteriz ki arkadaşlarımızın tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçlamalar, mesleki sorumlulukları ve Oda görevleri gereği yaptıkları eylem ve etkinliklerdir. Parka sahip çıkmak, ağaçların kesilmesini önlemek, kentsel mekanları korumak, kamusal faydayı savunmak hiçbir toplumda ve hukuk sisteminde suç değil, tam tersine, bir yurttaş sorumluluğu ve bilincidir. Siyasi iktidar, Gezi Direnişi sürecindeki kendi suçlarını örtbas etmek ve Geri Direnişinden intikam alabilmek için milyonlarca kişinin katıldığı eylemleri organize bir suç ve darbe girişimi olarak göstermeye çalışmaktadır.
Arkadaşlarımızın hukuki değil, iktidarın isteği üzerine siyasi nedenlerle cezaevinde tutulduklarının en somut örneklerinden birisi de milletvekili seçilen Can Atalay`ın Anayasa`ya ve yasalara aykırı olarak cezaevinden çıkmasına engel olunmasıdır. Seçimlerin üzerinden geçen 2 aylık süreye rağmen Yargıtay Ceza Dairesi Can Atalay hakkında tahliye kararını keyfi biçimde bekletmektedir.
Kararın bekletilmesine gerekçe olarak gösterilen Cumhuriyet Başsavcılığı Tebliğnamesi nihayet 7 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanmıştır. Söz konusu tebliğname ne yazık ki mahkeme kararını onaylamakta, tutuklulukların devamını istemektedir. Tümüyle dayanaksız iddialara ve keyfi yorumlara dayanarak kaleme alınan tebliğname mevcut hukuksuzluğun tescillenmesi ve adaletsizliğin sürmesi anlamına gelmektedir. Yargıtay hukuksuzluğa ve bu adaletsizliğe derhal son vermeli, tüm arkadaşlarımızı derhal serbest bırakmalıdır.

EMİN KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 21

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr