ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

22

ÜLKEMİZİN ÖZGÜR VE MUTLU GÜNLERİ İÇİN, 1 MAYIS KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 02.05.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.05.2023 10:39:16  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 02.05.2023 10:38:58

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun 1 Mayıs nedeniyle yaptığı açıklama.

Ülkemizin Özgür ve Mutlu Günleri İçin, 1 Mayıs Kutlu Olsun! 

Eşit, özgür ve adil bir geleceğin kurucu fikirlerini taşıyan 1 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de coşkuyla kutlanıyor. Bugün 1 Mayıs, bir kutlama gününden çok, çalışanların yaşadıkları sorunları özgürce dile getirdikleri, çözüm önerilerini en güçlü ve örgütlü bir şekilde ifade ettikleri özel bir yer tutuyor.

Türkiye`de bu yıl emekçiler iş cinayetlerine, yüksek enflasyon altında her geçen gün daha da derinleşen yoksullaşmaya, adaletsizliğe, afetlerde ölüme terk edilmeye karşı seslerini duyurmak için 1 Mayıs`a gidiyor.
 
Uzun yıllardır işçi sağlığı ve güvenliği konusu ülkemizin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Dünya çapında en çok iş cinayeti gerçekleşen ülkelerden biri olan Türkiye`de İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi`nin verilerine göre 2023 yılının daha ilk üç ayında çalışırken hayatını kaybedenlerin sayısı en az 463 oldu. 2022 yılında ise en az 1843 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.
 
Özellikle 2021 yılının sonundan bu yana yüksek enflasyon altında ezilen milyonlarca işçi bu oranın çok altında ücret zamlarına mahkum edildi. Ekonomi politikalarındaki yanlış kararlarda ısrar edilmesi nedeniyle birçok sektörde işsizlik artarken hemen hemen tüm çalışanlar çeşitli düzeylerde özlük haklarında kayıplar yaşadı.
 
Yıllardır TMMOB`nin, Odamızın ve akademisyenlerin ısrarla dile getirdiği, başta deprem olmak üzere alınması gereken tedbirlerin ihmal edilmesi sonucu tarihimizin en büyük afetlerinden birini yaşadık. Resmi rakamlara göre 50 binin üzerinde yurttaşımız hayatını kaybetti. Bölgede yaşayan milyonlarca yurttaşımız evsiz kaldı. İlk görevi bölge insanının barınma başta olmak üzere en temel ihtiyaçlarını karşılamak olan Kızılay çadır satmakla meşgulken ilk müdahalenin yetersizliği ve koordinasyonsuzluk nedeniyle çok sayıda insanımız göçük altında beklerken hayatını kaybetti.
 
Ülkemizin bu acı tablosu biz inşaat mühendislerini de yakından ilgilendiriyor. Bugün birçok meslektaşımız işsizlik, düşük ücretler ve uzun mesailerle özel sektörde mesleğini yerine getirmeye çalışıyor. Meslektaşlarımızın üçte biri işsizken ihtiyaç duyulmasına rağmen kamuda mühendis istihdamı sağlanmıyor, kamuda çalışan mühendislerin ise diğer meslek gruplarına yapılan düzenlemelerden sonra yaşam standartları geriliyor.
 
Hiçbir meslektaşımızın ve yurttaşımızın bu yaşam koşullarını hak etmediğini biliyoruz.
 
Emeğin hakkını aldığı, eşit, özgür, adil bir yaşamın yolu 1 Mayıs`tan geçtiğini hatırlatarak dünyanın dört bir yanında emeğiyle geçinenlerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutluyoruz!
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 206

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr