ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

25

İZMİR ŞUBEMİZ ÜCRETSİZ YAPI ÖN İNCELEMESİ İÇİN PROTOKOL İMZALADI

    Yayına Giriş Tarihi: 24.04.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.04.2023 16:36:12  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.04.2023 16:35:59

İzmirlilerin yaşadıkları binanın depreme dayanıklılığı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak için başlatılan yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İMO İzmir Şubesi arasında protokol imzalandı.

İzmir Şubemiz Ücretsiz Yapı Ön İncelemesi İçin Protokol İmzaladı

İzmirlilerin yaşadıkları binanın depreme dayanıklılığı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak için başlatılan yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İMO İzmir Şubesi arasında protokol imzalandı. Başkan Tunç Soyer, "Hiçbir çalışma şehri dirençli hale getirmek kadar önemli değil" dedi.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Mart`ta başvurularını almaya başladığı yapı ön incelemesinin saha çalışmaları için Şubemiz ile protokol imzaladı. İmza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, bina bazlı ön değerlendirmeye yönelik bu çalışmanın Türkiye`ye örnek olması gerektiğini belirterek, "Her yerde, herkesin ihtiyaç duyduğu bir çalışma. Türkiye fay hatları üzerinde bir ülke. Bunun için ne yapmak lazım? Deprem gerçeği hep karşımızda. Ama bu konuya yönelik gerekli duyarlılığın oluşmadığına üzülerek şahit oluyoruz. Yapılması gereken çalışmalar hep erteleniyor. Depremin yıkıcılığı, sanki önemsenmiyor" dedi.
 Soyer`den güvenli yapı vurgusu
Yaşananlardan ders aldıklarını da vurgulayan Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi: "Bu durum önceliklendirme meselesi. Yeşil Şehirler ağına, Cittaslow ağına girelim diye çabalıyoruz ama hiçbiri bu şehri dirençli hale getirmek kadar önemli değil. Bu şehirde insanlar yaşam alanlarına güven duymuyorlarsa, yaşadıkları binalara yönelik endişeleri varsa, siz istediğiniz kadar dijital teknolojiden bahsedin, istediğiniz kadar yeşilden bahsedin."
"Çalışmalar örnek alınıyor"
Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar da kentin daha dirençli hale getirilmesi için yürütülen çalışmalarda yer almanın kendileri için gurur verici olduğunu söyledi.
Çalışma kapsamında 60 inşaat mühendisi sahada, 5 kişilik inşaat mühendisi grubu da koordinasyonda yer alacak.
Bireysel başvuru yapılabilecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin İzmirlilerin yaşadığı binaya dair fikir sahibi olmasını sağlamak için başlattığı yapı ön incelemesine şimdiye kadar 4 bin 500 başvuru yapıldı. Yurttaşlar, bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanacak. Belediye, daha önce başvuru şartlarında apartmanlarda oy birliğiyle yönetim kurulu kararı alınmasına yönelik maddeyi de esnetti. Buna göre, yönetim kurulu kararı olmadan, bireysel başvurular da geçerli olacak.


Okunma Sayısı: 22

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr