ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 TEMMUZ 2024, PAZARTESİ   

41

İSTANBUL ŞUBEMİZ ZEKİ ERGİNBAY’I MEZARI BAŞINDA ANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 07.02.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.02.2023 15:58:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.02.2023 15:58:29

1977 yılında, İnşaat Mühendisleri Odasının yayın organı olan Teknik Güç dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yaptığı sırada karanlık güçler tarafından kaçırılan ve katledilen İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencisi Zeki Erginbay aramızdan koparılışının 46. Yıl dönümünde İstanbul Çamlıca Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı.

İstanbul Şubemiz Zeki Erginbay`ı Mezarı Başında Andı

1977 yılında, İnşaat Mühendisleri Odasının yayın organı olan Teknik Güç dergisinin yazı işleri müdürü olarak görev yaptığı sırada karanlık güçler tarafından kaçırılan ve katledilen İTÜ İnşaat Fakültesi öğrencisi Zeki Erginbay aramızdan koparılışının 46. Yıl dönümünde İstanbul Çamlıca Mezarlığı`nda bulunan kabri başında anıldı. Anma törenine Şube Başkanı Fusun Sümer, Şube Sekreter Üyesi Evren Korkmazer, Yönetim Kurulu Üyesi Özer Or, meslektaşlarımız ve Erginbay`ın arkadaşları katıldı.

Kendisiyle aynı dönemde birlikte çalışan önceki dönem yöneticilerimizden Nezihi Karahasan, yakın dostu Erginbay`ın devrimci kişiliğine, o dönemin siyasal atmosferi içerisinde gençlik ve mühendislik mücadelesine katkılarına dair bazı tanıklıklarını paylaştı. Üzerinden 46 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ aydınlatılamamış bir olay olan Erginbay`ın öldürülüşünün 12 Eylül`e giden karanlık süreçte ilk faili meçhul cinayetlerden biri olduğuna işaret etti.

"TMMOB`nin ve İMO`nun bağımsızlıkçı, yurtsever, toplumcu mühendislik ve mimarlık geleneğinde adını yaşatacağımızı ifade ederek, özgürlük ve demokrasi mücadelemizdeki önemli kayıplarımızdan biri olan arkadaşımız Zeki Erginbay`ı saygı ve özlemle anıyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu"


Okunma Sayısı: 32

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr