ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

31

İSTANBUL ŞUBEMİZDE SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ-ATAOL BEHRAMOĞLU

    Yayına Giriş Tarihi: 07.02.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.02.2023 15:45:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.02.2023 15:45:47

İMO İstanbul Şubesi tarafından 30 Ocak 2023 tarihinde düzenlenen Söyleşi ve İmza günü etkinliğine konuşmacı olarak şair, yazar, çevirmen, edebiyatçı ve akademisyen Ataol Behramoğlu katıldı.

İstanbul Şubemizde Söyleşi ve İmza Günü-Ataol Behramoğlu

İMO İstanbul Şubesi tarafından 30 Ocak 2023 tarihinde düzenlenen Söyleşi ve İmza günü etkinliğine konuşmacı olarak şair, yazar, çevirmen, edebiyatçı ve akademisyen Ataol Behramoğlu katıldı.

Söyleşi Şube Başkanı Fusun Sümer`in açılış konuşmasıyla başladı. "Bugün bizleri şiirle ve yazınla dolu bir sohbetin yanı sıra ülke tarihine, özellikle de solun onurlu tarihine dair güzel bir yolculuk bekliyor. Bu nedenle heyecanlıyız." diye konuşmasına başlayan Sümer, Ataol Behramoğlu`na yönelik, "Karşımızda 12 Mart`ta bizlerden koparılan arkadaşlarımızın yoldaşı bulunuyor; o günlerin tanığı olan bir aydınımızla bugün yan yanayız. 12 Eylül günlerinde Barış Derneği davası nedeniyle tutuklanmış bir aydınla sohbet etmek, tarihi bizzat tarih yapıcıları ile değerlendirme şansı yaratıyor ki bu, kuşaklar arası deneyimin aktarımını açısından da önem arz ediyor. Bugün on yıllardır demokrasi, aydınlanma, laiklik mücadelesinde fikirleriyle, şiirleriyle, bedeniyle yer almış devrimci bir ozanla, bir aydınla, bir cumhuriyetçiyle sohbet etme şansı yakaladık." dedi.

Söyleşide kendi yaşamından örneklere yer veren Behramoğlu, insan olmanın bir öğrenmeler ve bir sevinç süreci olduğunu belirtti. Bilimin bize kavramlarla düşünmeyi, edebiyatın ve özellikle de şiirin ise imgeler, metaforlar, sezgiler, bilinçaltı öğeleri ve duygular bütünü olduğunu dile getiren ve şiirdeki bilginin var oluşumuzun çok çeşitli yönlerini kucaklayan bir ifade biçimi olduğunu söyleyen Behramoğlu, Türkçe`nin şiire en yatkın dillerden biri olduğunu belirtti. Söyleşide yaşamdan ve şiir dünyasından söz edilirken, Türkiye ve dünyada yaşananların şiir ve edebiyata yansımalarından bahsedildi. Söyleşi ardından yapılan kokteylde Ataol Behramoğlu kitaplarını imzaladı ve İMO İstanbul Şube Müzik Grubu da bir dinleti gerçekleştirdi.


Okunma Sayısı: 18

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr