ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

29

İSTANBUL ŞUBEMİZDE MATEMATİK SÖYLEŞİLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 30.01.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.01.2023 15:07:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.01.2023 15:07:45

İMO İstanbul Şube tarafından Odamızın 68. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Prof. Dr. Beno Kuryel`in konuşmacı olduğu Matematik Söyleşileri Şube Başkanı Fusun Sümer’in açılış konuşmasıyla başladı.

İstanbul Şubemizde Matematik Söyleşileri

İMO İstanbul Şube tarafından Odamızın 68. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Prof. Dr. Beno Kuryel`in konuşmacı olduğu Matematik Söyleşileri Şube Başkanı Fusun Sümer`in açılış konuşmasıyla başladı. Sümer konuşmasında mühendisliğin, özellikle de inşaat mühendisliğinin sadece hesaplamalardan, formüllerden ibaret olmadığını; insana, hayata değen yönleri bulunduğunu, bu bütünlüğün kavranmasıyla iyi bir mühendis, iyi bir insan olabilmenin başarılabileceğine işaret ederek; "Çünkü soran, sorgulayan böylelikle doğruya ulaşan bir birey hedefliyoruz. Evet asıl böyle insana ihtiyaç duyuyoruz. Hayatı anlamanın, kavramanın ve müdahale etmenin yolunun buradan geçtiğine inanıyoruz. Eğer bu başarılmazsa, bugün eleştirdiğimiz bireylerin kabullerinden oluşan toplumsal kültürün ne yazık ki ülkemizin geleceğini de belirleme riski bulunuyor." dedi.

"Platon`un akademisinin kapısına şöyle yazdırdığı biliniyor: ‘Her kim ki geometrici değildir, içeriye girmesin` Acaba biz de "her kim matematik, felsefe bilmiyor, hayatı ve insanı tanımada kendini yetersiz hissediyorsa şantiyeden içeri girmesin" diye yazabilir miyiz? " diyen Sümer, şantiyelerin, proje bürolarının, mesleğimizin icra edildiği her yerde sosyal hayatın canlı olduğuna dikkat çekerek, insan ilişkilerinin işin verimliliğini doğrudan etkilediğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Beno Kuryel`in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte birinci gün "Matematik, mühendislik ve felsefe bütünlüğü Calculus: Tarihsel, felsefi ve uygulamalı bağlamda temel kavramlar" konularına yer verilirken, 22 Ocak 2023 Pazar günü "Matematik modelleme: Tarihsel, felsefi ve uygulamalı bağlamda temel kavramlar Kaos: Kavramsal ve felsefi incelemeler"e yer verildi.


Okunma Sayısı: 18

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr