ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 MAYIS 2024, CUMA   

3

İSTANBUL ŞUBEMİZDE MESLEKTE 25. YIL ONUR BELGESİ TÖRENİ

    Yayına Giriş Tarihi: 23.01.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.01.2023 14:19:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.01.2023 14:19:01

İMO İstanbul Şubesinin Odamızın 68. Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlediği Meslekte 25. Yıl Onur Belgesi Töreni 14 Ocak 2023 tarihinde Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İstanbul Şubemizde Meslekte 25. Yıl Onur Belgesi Töreni 

İMO İstanbul Şubesinin Odamızın 68. Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlediği Meslekte 25. Yıl Onur Belgesi Töreni 14 Ocak 2023 tarihinde Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi`nde gerçekleşti.
 
Tören İstanbul Şube Başkanı Fusun Sümer`in açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından törende meslekte 25. Yıl Onur Belgesi törenine geçildi. 1997 yılı mezunu meslekte 25. yılını dolduran ve törene katılacağını bildiren meslektaşlarımıza onur belgeleri takdim edildi.

 
Şube Başkanı Fusun Sümer`in 14 ocak 2023 tarihinde yapılan meslekte 25. Yıl onur belgesi töreninde yapmış olduğu konuşma

 
Değerli Konuklar,

Değerli Meslektaşlarım,
 
Bugün, artık gelenekselleşen bir buluşma için bir araya geldik. Hepiniz hoşgeldiniz. Meslek Odamızın kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde meslekte 25 yılını tamamlayan üyelerimize hizmet belgelerini takdim edeceğiz. Geride bırakılan onurlu yıllar için üyelerimize teşekkür edeceğiz. Biliyorum sizlere sunacağımız hizmet belgeleri mesleğimizin, meslek odamızın, ülkemizin borcunu ödemeye yeterli olamaz.

 
Belgelerin olsa olsa simgesel bir değeri vardır. Hepsi birer nişanedir. Meslektaşlarıma nişanelerini kabul ettikleri için, sizlere de onları yalnız bırakmadığınız için yönetim kurulu ve emekçilerimiz adına teşekkür ediyorum.

 
Bir süre önce de meslekte 40, 50 ve 60 yıllarını tamamlayan meslektaşlarımız için bir etkinlik gerçekleştirdik. Temenni ediyorum ki sizlerle o günlerde de birlikte olalım, geçmişin hüznü ile geleceğin coşkusunu aynı potada eritelim.
  Evet sadece mesleki devamlılıktan, verimden, işlevsellikten söz etmiyorum. Aynı zamanda duyguların ortaya çıkardığı bir geleneğe vurgu yapıyorum.
 
İnanıyorum ki duygulardan arınmış bir içerik, uzun yıllardır devam eden oda-üye veya meslektaş-meslek ilişkisini açıklamakta yetersiz kalır.
  Sizler bir yandan mesleğinize tutkuyla bağlı kaldınız hem de meslek odanıza karşı sorumluluğunuzu harfiyen yerine getirdiniz.
 
Geliştirmiş olduğunuz bu sorumluluk bilinci övgüyü hak etmektedir. Geride bıraktığınız 25 yıl övgüyü hak eden başka özellikler içermektedir. Biliyorum ki bu 25 yıl boyunca ailenizden, sevdiklerinizden, sosyal hayatınızdan fedakârlık yaptınız.

 
25 yıl, meslekteki ilk yılları da kapsadığı için biliyorum ki meşakkatli günler geçirdiniz, düşük ücretlerle çalıştınız, işsiz kaldığınız dönemler oldu. Her ne kadar mesleğimizdeki itibar kaybı son yıllarda gözlü görülür şekilde artmış olsa da, sizler şantiyelerin soğuğuna, çamuruna, tozuna maruz kaldınız; proje masalarında dirsek çürüttünüz. Biliyorum pek çok meslektaşımız aynı pozisyonda çalışmaya devam ediyor.

 
Değerli Meslektaşlarım,

 
Elbette sizler için 25. yıl belge töreninin bambaşka bir önemi bulunuyor. Ayrıca önemli bir diğer hususta bu etkinliğin meslek odamızın kuruluş yıldönümü kapsamında gerçekleştiriliyor olmasıdır. Buradan meslek odamızın 68. kuruluş yıldönümünü tekrar selamlıyorum. Kurumlar soyut varlıklardır. Onu somutlaştıran üyeleridir. Bu nedenle sizlerin geride bıraktığınız yıllarla meslek odamızın kuruluş yıldönümü birbirini tamamlar, birbirini destekler niteliktedir.

 
Çünkü sizlerin hassasiyeti, meslek etiği, meslek anlayışınız, bilgi birikiminiz, ülkenize, insanınıza bağlılığınız olmasaydı, inanın ki meslek odamız bugünkü mesleki-politik çizgisinde olmazdı.

 
Kurulduğu günden bu yana kamu yararından taviz vermeyen, ülke ve insan sevgisini baş tacı eden, mesleki etik ilkelerden vazgeçmeyen, mesleki niteliği yükseltmek için olanaklarını seferber eden, muhalif ve toplumcu karakterini koruyan, en zor şartlarda faaliyetlerine sürdüren, referans kurum olmayı başaran, bilimsel-mesleki etkinlikleri gerçekleştirmeyi asli görev sayan, emek ve demokrasi mücadelesinin katılımcısı olmaktan geri durmayan bir meslek odası tüm meslektaşlarımızın omuzlarında yükseldi. Tevazuya gerek yok. 25 yıldır bu binanın harcını siz kardınız. Var olun, sağ olun.

 
Törenimize katıldığınız, yakınlarınızı, meslektaşlarınızı yalnız bırakmadığınız için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu arada beni de dinleme nezaketini gösterdiniz. Bütün katılımcılara müteşekkirim, daha nice 25 yıllara temennisiyle töreni başlatıyorum. Sevgi ve saygılarımla.


Okunma Sayısı: 12

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr