ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 MAYIS 2024, PAZAR   

35

TMMOB TARAFINDAN ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPAN YÖNETMELİĞE DAVA AÇILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 23.01.2023 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.01.2023 13:53:15  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.01.2023 13:53:04

TMMOB tarafından 18.11.2022 tarih 32017 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e dava açıldı.

TMMOB Tarafından Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliğe Dava Açıldı

TMMOB tarafından 18.11.2022 tarih 32017 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik`e dava açıldı. Değişiklik Yönetmeliği`nin 3. maddesinde yer alan "Yetmiş beş yaşını dolduran veya" ibaresinin, 4. maddesi ile değiştirilen 7. maddesinin dördüncü ve dokuzuncu fıkralarının; dava konusu Yönetmeliğin 4. Maddesi ile Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik`in 7. maddesinin yedinci fıkrasının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin kısmının öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ve ardından yapılacak inceleme neticesinde iptaline karar verilmesi talep edildi.
 
Şantiye şefliği yapılabilmesine ilişkin yaş sınırı ile şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebilecekleri iş miktarı, inşaat alanı ile iş sayısı, farklı yapı türleri ve imalat tiplerine bağlı olarak şantiye şefliğini üstlenebilecek meslek disiplinleri ve benzeri konularda düzenleme yapan Yönetmeliğin gerek Anayasa`da gerekse uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan çalışma özgürlüğünü ihlal ettiğine, bir deprem ülkesi olan ülkemizde, halkın can ve mal güvenliğinde doğrudan etkili yapı üretim süreçlerindeki şantiye şefliği görevi sadece resmi prosedürleri tamamlamak amacıyla kâğıt üstünde bir prosedür haline getirildiğine değinildi.
 
Yine dava dilekçesinde şantiye şefliği görevini üstlenebilecek meslek mensuplarına ilişkin keyfi biçimde getirilen yaş sınırlamasının hak kayıpları yaşatacağı, Anayasa`da belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olduğu, diğer düzenlemeler açısından da gerekli mesleki formasyona haiz olmayan kişilerce şantiye şefliği görevi üstlenilebilmesine imkan tanıyan düzenlemenin; topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında bulunan ülkemizde telafisi güç sorunlar yaratacak nitelikte olduğu belirtilerek yürütmenin durdurulmasına ardından ise iptaline karar verilmesi talep edildi.


Okunma Sayısı: 324

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr