ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 ŞUBAT 2024, PAZARTESİ   

38

İSTANBUL ŞUBEMİZDE MESLEKTE 40, 50, 60 YIL PLAKET VE ONUR BELGESİ TÖRENİ

    Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.12.2022 13:53:28  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2022 13:22:22

İMO İstanbul Şubesinin Odamızın 68. Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlediği Meslekte 40, 50, 60 Yıl Onur Belgesi Plaket Töreni Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İstanbul Şubemizde Meslekte 40, 50, 60 Yıl Plaket ve Onur Belgesi Töreni

İMO İstanbul Şubesinin Odamızın 68. Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlediği Meslekte 40, 50, 60 Yıl Onur Belgesi, Plaket Töreni Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi`nde gerçekleşti.

Törenin açılışı Şube Başkanı Fusun SÜMER`in konuşmasıyla başladı ve ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü GENÇ ve İstanbul Milletvekili Emine Gülizar EMECAN bir konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından törende sırasıyla meslekte 60. Yıl, 50. Yıl ve 40. yıllık olan üyelerin plaket törenine geçildi. 1962 mezunu meslekte 60 yılını dolduran, 1972 mezunu meslekte 50 yılını dolduran ve 1982 mezunu meslekte 40 yılını dolduran törene katılacağını bildiren meslektaşlarımıza plaket ve onur belgeleri takdim edildi.
 
İMO İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI FUSUN SÜMER`İN 19 ARALIK 2022 TARİHİNDE YAPILAN MESLEKTE 40.,50. ve 60. YIL PLAKET TÖRENİNDE YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMA
Değerli Konuklar,
Değerli Meslektaşlarım,
Sevgili İnşaat Mühendisliği Ailesi,
 Meslek Odamızın kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlediğimiz etkinliğimize hoş geldiniz.
Bugün meslekte 40-50-60 yılını dolduran arkadaşlarımıza plaketlerini vereceğiz. Onlara mesleğimiz, ülkemiz adına teşekkür edeceğiz. Bu anlamlı günde bizleri, yakınlarınızı yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum. Var olun, sağ olun.
Her ne kadar bu tören kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlense de meslekte on yılları geride bırakan meslektaşlarımız için ayrı bir anlamı olduğunu biliyorum. Burada hâkim olan duygunun kurumsal tarihin sınırlarına sıkıştırılmayacak bir yoğunlukta olduğunun da farkındayım. Elbette biz inşaat mühendisleri için, 1954 yılında yolculuğuna başlayan meslek odamızın üyesi olmak önemlidir; aksi zaten düşünülemez.  
Ancak meslekte geride bırakılan yıllar meslek örgütüne sahip çıkma kararlılığı dışında adanmışlık, fedakârlık öyküsüyle bizleri karşı karşıya bırakır. Bu nedenle duygu yüklüdür. Bu nedenle insanidir. Bu nedenle sadece meslektaşlarımızı değil onların ailelerini, arkadaşlarını da kapsayan bir tınıya sahiptir. 
Bu nedenle ömrü hayatını mesleğe, ülkenin kalkınmasına, toplumun refahına, hayatın nitelikli ve güvenli hale gelmesine adayanlara özel bir yer açılmasının heyecanı, coşkusu ve hüznü kelimelerle anlatılmayacak kadar derindir.
Dolayısıyla biz bugün burada bir yandan meslek odamızın 68. kuruluş yıldönümünü selamlarken, diğer yandan meslekte 40., 50., 60. yılını geride bırakan meslektaşlarımıza teşekkür etme şansı bulacağız. Bize bu şansı veren, bu önemli günü meslek odasıyla karşılayan tüm meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum.
Değerli Meslektaşlarım,
Değerli Meslek Büyüklerim,
Sizlerin bin bir meşakkatle geride bıraktığınız yıllar bir plaketle ölçülmeyecek kadar değerlidir.
Ancak bu plaketle vücut bulan duygular aynı zamanda vefayı, dayanışmayı, kuşaklar arasındaki aktarımı simgelemektedir. Sizler iyi bir mühendis, iyi bir yurttaş, iyi bir insan olarak bu plaketten çok daha fazlasına layıksınız. Geride bıraktığınız yıllar belki bütün bunların toplamıdır ve toplamı ifade eden bir nişane olarak kabul edilmelidir.  
Evet bu öykü biraz kişiseldir ancak bu durum şu noktayı vurgulamayı zorunlu kılmaktadır. 
Meslek örgütümüz eğer bugün bu noktadaysa bu, sizler sayesindedir. Odamız 1954`ten bu yana mesleki-bilimsel ilkelerinden taviz vermeden yürüyüşüne devam ediyorsa, kamusal ve toplumsal çıkarları kırmızı çizgisi olarak kabul ettiyse, etik değerlere sıkı sıkıya bağlı kaldıysa, insan ve ülke sevgisini her şeyin üstünde tutuyorsa bu sizler sayesindedir.
O nedenle sizlerin öyküsüyle meslek örgütümüzün tarihi birbirini kucaklayarak, sarıp sarmalayarak bugünlere kadar ulaşmıştır. Bundan sonra da yürüyüş omuz omuza devam edecektir. Sizler nasıl ki şantiyelerin soğuğunu içinizde hissederek, tozunu toprağını soluyarak, proje bürolarında dirsek çürüterek bir ömür geçirdiyseniz, meslek örgütümüz de kurulduğu günden bu yana nice zorlukları aşmış, karanlık dönemlerden alnının akıyla çıkmasını bilmiştir.
Bırakalım daha eskileri son on yılda meslek odamızı, mesleğimizi, mühendislik bilimini itibarsızlaştırma, mevzuatımızı değiştirerek bizi hareket edemez, nefes alamaz halde bırakmaya dönük girişimler hâlâ güncelliğini koruyor. Birbirimize yaslanarak, dayanışarak elbette bu günleri de atlatacağız.
Son bir sözüm var. Sizlerden rica ediyorum. Ellerinizi şubemizin üzerinden çekmeyin, mesleki bilgi birikiminizden bizleri mahrum bırakmayın. Her daim yanımızda olun. Mesleğimizin, genç meslektaşlarımızın, şubemizin sizlere ihtiyacı var.
Gündemimiz çok yoğun. Pek çok meslektaşımıza plaketlerini vereceğiz. Bu nedenle daha fazla vaktinizi almak istemiyorum. Daha nice on yıllar, nice sağlıklı yıllar diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

 


Okunma Sayısı: 18

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr