ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

01 HAZİRAN 2023, PERŞEMBE   

16

İSTANBUL ŞUBEMİZ 100. YILA DOĞRU TÜRKİYE’DE BASIN VE KADIN ÖZGÜRLÜĞÜ ETKİNLİĞİ

    Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 27.12.2022 13:19:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2022 13:19:16

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından Odamızın 68. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “100. YILA DOĞRU TÜRKİYE’DE BASIN VE KADIN ÖZGÜRLÜĞܔ başlıklı söyleşi Şube Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

İstanbul Şubemiz 100. Yıla Doğru Türkiye`de Basın ve Kadın Özgürlüğü Etkinliği

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından Odamızın 68. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında düzenlenen "100. YILA DOĞRU TÜRKİYE`DE BASIN VE KADIN ÖZGÜRLÜĞÜ" başlıklı söyleşi Şube Konferans Salonu`nda gerçekleşti. 17 Aralık 2022 tarihinde gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak Gazeteci, yazar Ayşenur ARSLAN katıldı.  

ŞUBE BAŞKANI FUSUN SÜMER`İN SÖYLEŞİ AÇILIŞ KONUŞMASI:   
Değerli Konuklar,

Değerli Meslektaşlarım,
Meslek odamızın kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz Ayşenur Aslan söyleşisine hoş geldiniz. Öncelikle Sayın Ayşenur Aslan`a teşekkür etmem gerekiyor. Bizleri kırmadı, davetimizi geri çevirmedi. Sağ olsun, var olsun. Tabii, sizler de bizleri yalnız bırakmadınız, etkinliğimize katılım gösterdiniz. Sizlere de müteşekkiriz.
Ayşenur Hanımı sizlere tanıtmam gerekir mi bilemiyorum. Hemen her gün Halk TV ekranlarından evlerimize konuk oluyor. Pek çoğumuz kendisini sadece Halk TV ekranlarından tanımadık; daha öncesi var ama özellikle Nokta dergisinde yaptığı haberlerle hayatımıza değmeye başladığını hatırlatmak isterim.
Ayşenur Hanım, sadece güncel gelişmelere dair yorum ve değerlendirmeleriyle, haberleriyle hayatımıza değer katmıyor, hangi mesleği yapıyorsa yapsın kadınların başarabileceğini gösteriyor. Bu nedenle bizim açımızdan bir kat daha değerli olduğunu bilmesini isterim.
Aynı şekilde, erkek egemen bir meslek olarak kabul edilen inşaat mühendisliğini icra eden kadınlar için rol model olduğunu da vurgulamayı borç sayarım.
Değerli Katılımcılar,
Evet, ülke tarihi açısından ilginç bir dönemden geçtiğimiz malum. Demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü gibi temel konularda hayli sıkıntılı günler yaşıyoruz. Sıkıntılarımız bunlarla sınırlı değil tabii ki. Altı yaşındaki çocukların evlendirildiği, her gün birkaç kadının öldürüldüğü, onlarcasının şiddete uğradığı, iktidarın buna seyirci kaldığı, hatta İstanbul Sözleşmesi`nden çekilerek bu kötülüğü adeta teşvik ettiği karanlık bir dönemle karşı karşıyayız.  
Sürecin ekonomik ve sosyal yönündeki olumsuzlukları, kötülükleri sıralamaya kalksak sanıyorum ki bugünkü söyleşimizin sınırlarını hayli zorlayacağımız, saatlerin kifayetsiz kalacağı aşikâr.

Sevgili Ayşenur Aslan`la bugün 100. yılını karşılamaya hazırlandığımız Cumhuriyetimizin basın özgürlüğü ve kadın özgürlüğü bağlamında bulunduğu noktayı tartışacağız.  Kendisi uzun yıllardır gazeteci kimliği ile bizleri aydınlattı, yol gösterdi, ufkumuzu açtı. Belki de şimdiye kadar olmadığı kadar görüşlerine, yol göstericiliğine ihtiyaç duyduğumuzu söylemek durumundayım.
Çünkü biz bu kötülüğü alt edemezsek bir süre sonra tartışabileceğimiz özgürlükler kalmayacak.  Sevgili Ayşenur Aslan`ı işte bu nedenle canı gönülden dinleyeceğiz; kendimize, hayatımıza dair sonuçlara ulaşacağız ve makûs talihimizi değiştirmeye çalışacağız.
Ayşenur Hanım hoş geldiniz, sağ olun, var olun. Sözü sizlere bırakıyorum.


Okunma Sayısı: 10

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr