ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

18 MAYIS 2024, CUMARTESİ   

33

19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!

    Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.12.2022 11:28:26  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2022 11:28:36

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle yaptığı açıklama.

19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günümüz Kutlu Olsun!

Türkiye`de inşaat mühendislerinin tek ve merkezi öz örgütlüğü olan İnşaat Mühendisleri Odasının kuruluşunun 68. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 19 Aralık 1954 yılında mesleğin gelişimini sağlamak, meslektaşların çıkarını ve toplumun yararını savunmak için yola çıkan Odamız 68 yılı geride bırakırken ilk günkü heyecan ve coşkuyla aynı ilkeler doğrultusunda, kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyor.

Odamızın kuruluş yıl dönümünden hareketle ülkemizde her yıl 19 Aralık günü, İnşaat Mühendisleri Günü olarak kutlanıyor. Tüm meslektaşlarımızın İnşaat Mühendisleri Günü kutlu olsun!

Kuruluş yıl dönümlerimizin belki de en anlamlı yanlarından biri de meslekte 25-40-50 ve 60 yılını dolduran meslektaşlarımıza Odamız tarafından, "Hizmet Belgesi, Onur Belgesi ve Plaket" takdim edilmesidir. Hiç kuşku yok ki mesleğimize ve ülkemize sayısız katkıları olan meslektaşlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Onlara ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bilindiği üzere inşaat mühendisliği kurucu mühendislik alanlarının başında geliyor. Toplumun can ve mal güvenliğini yakından ilgilendiren hayati bir üretim alanının, yapı üretiminin temel taşı olan inşaat mühendislerinin önemi ve gerekliliği açıktır. Nitekim Odamızın ve mesleğimizin tarihi, küllerinden doğan bir ülkenin baştan başa imarında rol oynayan, gecesini gündüzüne katarak fedakârca çalışan, geçmişimizi geleceğe taşıyanların tarihidir. Bu tarihe bakıldığından aynı zamanda görülecektir ki ortada mesleğe tutkulu bir bağlılık, kamu yararını her şeyin önünde tutma ve emeğe saygı vardır.

Bugün meslek alanımızın, tarihinin en sıkıntılı dönemini geçirdiğini söylersek abartmış olmayız. İnşaat mühendisleri arasında işsizlik yüzde 30`lara ulaşarak ülke ortalamasının çok üstünde yer alıyor. Üstelik genç inşaat mühendisi işsizliği yüzde 50`lere dayanmış durumda. Özelleştirme furyası son 20 yılda öylesine hız kazandı ki neredeyse satılacak kamusal değer kalmazken buna paralel olarak kamuda inşaat mühendisi istihdamı yok denecek seviyelere geriledi. Meslektaşlarımızın hakları her geçen gün daha fazla gasp ediliyor, mühendisler asgari ücretin bile altında çalıştırılıyor, mesleğimiz itibarsızlaştırılarak meslektaşlarımızın imzası kağıt üstünde bir formaliteye indirgeniyor.

Bu gibi durumların üstesinden, büyük bir meslektaş dayanışmasıyla, inşaat mühendislerinin kendi örgütüne, kendi hak ve özgürlüklerine sahip çıkmasıyla gelebiliriz.

Böylesi şartlar altında mesleki etik ilkelere bağlı, mesleğin ve meslektaşların sorunlarının çözümünü asli amaç kabul eden, kamusallıktan ve toplumsal yarar ilkesinden taviz vermeyen ve bundan dolayı da şimşekleri üstüne çekmekten çekinmeyen bir meslek örgütünün 68 yıl boyunca ayakta kalması, yoluna gelişerek devam etmesi, meslek alanının referans kurumu haline gelmesi üyelerinin ilgi ve desteğiyle mümkün olmuştur.

Daha müreffeh, daha demokratik, bilimi kılavuz edinmiş, mühendise ve mühendisliğe hak ettiği değeri veren aydınlık bir toplumun kurulması dileği ve umuduyla,

19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günümüz kutlu olsun!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 378

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr