ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

01 MART 2024, CUMA   

34

ANKARA ŞUBEMİZ: MÜCADELE KAZANDIRIR VE KADINLAR KAZANACAK

    Yayına Giriş Tarihi: 28.11.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.11.2022 15:09:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.11.2022 15:10:36

İMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu tarafından25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklama

 

Ankara Şubemiz: Mücadele Kazandırır ve Kadınlar Kazanacak

İMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu tarafından25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklama

Trujillo diktatörlüğüne karşı yürüttükleri onurlu mücadele nedeniyle rejim güçleri tarafından 25 Kasım 1960`da vahşice katledilen Mirabel kız kardeşler nezdinde, eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren tüm kadınları selamlıyor, kadına yönelik şiddetin hedefi olmuş tüm kadınların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu mücadele ışığında, kadınların hayatını hedef alan dinci, gerici, baskıcı rejimlerin karşısında haklarımızı savunmaya ve bulunduğumuz her alanda biz buradayız demeye devam edeceğiz.

 

Cinsiyet ayrımcılığına yönelik şiddet kendini erkek egemen iktidarlar üzerinden göstermeye devam etmektedir. Laiklik karşıtı siyasal iktidar, kadına yönelik şiddeti görmezden gelerek kadın düşmanlığını ve eşitsizliğe dayalı bir cinsiyet rejimini kendi rejimini sağlamlaştırmak için kullanmaktadır. İktidar, kadın düşmanlığını bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi`nden çekilerek pekiştirmektedir. İyi hal indirimi adı altında serbest bırakılma, yapılan suç duyurularına rağmen takipsizlik kararları, kadınların hayatını tehdit eden nefret dili ve verilmeyen koruyucu tedbir kararları ile katillerin önlerini açmaya devam etmektedir. Öldürülen kadınların ceplerinden çıkan uzaklaştırma kararları bunun en net örneğidir. İstanbul Sözleşmesi`nden çekilerek zaten var olan kadına yönelik şiddetin artmasına zemin oluşturulmuştur. Sadece Ekim ayında 34 kadın cinayeti, 26 şüpheli kadın ölümü, uzaklaştırma kararlarının, zorlama hapsinin ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair 6284 sayılı yasanın uygulanmaması sonucu ne yazık ki gerçekleşmiştir. Bizler dün de söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir!

Siyasal İslam`ın arkasına sığınan iktidarlar kadınların özgürlüklerini kısıtlanmaya çalışmaktadır. İran`da başörtüsü takma kuralına uymadığı, saçının teli göründüğü gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından katledilen Mahsa Amini için başlayan protestoların ardından devam eden direniş, kadınların özgürlüklerini kısıtlayan, yaşam haklarını ellerinden almaya çalışan kim olursa olsun karşılarında duracağının en gerçek örneğidir. İran`da kadınların öncülüğünde başlayan eylemler, kitlesel bir harekete dönüşerek binlerce insanın sokaklara çıkmasına yol açmıştır. Zorla taktıkları başörtülerini atan, saçlarını kesen İranlı kadınlara selam olsun.

Toplumsal güç ilişkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan şiddetin her türlüsü biz kadınların hayatını gölgelemeye devam etmektedir. İktidarın cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren eril politikaları işyerlerinde kadın emeğini görünmez hale getirmektedir. Duygusal, fiziksel, ekonomik, cinsel şiddet eril sistemin elinde kadınlara karşı bir koz olarak kullanılmakta ve kadınları kamusal, sosyal, mesleki alanlarda ikincil konuma getirmeyi hedeflemektedir. Her alanda kadın istihdamının önündeki engellerden biri olan çalışma yaşamında cinsiyete dayalı şiddet ve tacizin önlenmesini kapsayan ILO 190 Sözleşmesi`nin imzalanıp uygulanması gerekmektedir.

Bizler direnmenin, dayanışmanın, yan yana durmanın gücüyle; şiddetsiz, eşit ve özgür bir yaşam için haklarımızı savunmaya, ‘Mücadele Kazandırır ve Kadınlar Kazanacak` şiarıyla bir kız kardeşimizin daha kirpiği yere düşmeyene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

İMO Ankara Şubesi

Kadın Komisyonu

 

 


Okunma Sayısı: 10

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr