ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

01 MART 2024, CUMA   

2

İMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI TANER YÜZGEÇ, BBC NEWS TÜRKÇE`DE

    Yayına Giriş Tarihi: 24.11.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.11.2022 13:57:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.11.2022 13:59:57

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Düzce`de meydana gelen deprem ile ilgili BBC News Türkçe`ye açıklamalarda bulundu.

İMO Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, Düzce`de meydana gelen deprem ile ilgili BBC News Türkçe`ye açıklamalarda bulundu.

`Mühendislik kontrolünden geçirilmeliler`

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Taner Yüzgeç, bir binanın depreme karşı riskli olup olmadığını belirleme görevinin devlete ait olduğunu söylüyor. BBC Türkçe`nin sorularını yanıtlayan Yüzgeç, yıllar içinde sürekli imar affı kararları alınmasıyla kaçak yapılaşmanın teşvik edildiğini vurguluyor. İmar affının toplumun sağlıklı ve güvenli bir konutta yaşamasını belirsizliğe soktuğunu söyleyen Yüzgeç, "İmar affı verilen binaların mühendislik kontrolünden geçirilmesi gerekmekte. Aksi takdirde bu topluma karşı yapılan en büyük kötülük olur" diyor: "Mühendislik hizmeti almadığını varsaydığımız yapıların yasallaştırılması, bu tür doğal olaylarda yıkıntı olmaları halinde sorumluluğu, bu kararı alan devletin veya siyasi iktidarın üzerine bırakmaktadır."

 İskan ruhsatı ne anlama geliyor?

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Taner Yüzgeç, "Bir iskan ruhsatı verilmesi, devletin vatandaşa `Bu binaya oturabilirsin` demesidir. İskan raporunu verirken `ilgili fen ve bilim kurallarına uygun olarak yapıldığını kendi düzenim çerçevesinde denetledim, bunun oluşmasını sağladım, dolayısıyla ben bu belgeyi veriyorum` demektir" diyor. Bu yüzden Yüzgeç`e göre iskan belgesi verdikten sonra bir binanın depreme dayanaklı olmadığını söylemek, doğru bir uygulama değil.

Deprem ve insan odaklı kentsel dönüşüm`

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (
İMO) Başkanı Taner Yüzgeç`e göre depremle mücadele için bundan sonra riskler ve riskli yapılar tespit edilmeli, bunun için de da bina envanterleri çıkarılmalı.

Sonra da bu binaların ya güçlendirilmesi ya da yeniden yapılması gerektiğini söyleyen Yüzgeç, "Bunun için mevzuat uygun; ancak yüksek riskli bölgelerin dönüştürülmesinden ziyade yüksek rantlı bölgeler dönüştürüldü. Bir an önce deprem ve insan odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanmalı" diyor.

Açıklama için tıklayınız


Okunma Sayısı: 57

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr