ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

27

İMO YÖNETİM KURULU 2. BAŞKANI NUSRET SUNA HALK TV`DE

    Yayına Giriş Tarihi: 24.11.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.11.2022 13:45:06  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.11.2022 13:46:50

İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Nusret Suna Düzce`de meydana gelen deprem ile ilgili Halk TV`ye açıklamalarda bulundu.

İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Nusret Suna Düzce`de meydana gelen deprem ile ilgili Halk TV`ye açıklamalarda bulundu.

"Düzce akıllara İstanbul`u getirdi: Beklenen deprem 40 kat daha büyük" Düzce`de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem akıllara beklenen büyük İstanbul depremini getirdi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Nusret Suna, yapıların büyük bölümünün depremi atlatamayacağını söyledi.

Düzce`nin Gölyaka ilçesinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana gelmesinin ardından beklenen büyük Marmara depremi de tekrar gündeme geldi. İstanbul`un beklenen depreme hazır olmadığını belirten uzmanlar beklenen depremi ve şehrin depreme ne kadar hazırlıklı olduğuna ilişkin halktv.com.tr`nin sorularını yanıtladı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Nusret Suna, İstanbul`da 1999 Gölcük depreminden bugüne köklü olarak değişen hiçbir şey olmadığını belirterek "1999`daki yapı stokumuzun üzerine bir miktar daha yapı stoku eklendi. Yapı sayımız oldukça arttı ama yapılanlara baktığımızda karınca hızıyla adım atıyoruz. İstanbul`da yapı stoku oldukça fazla. 2002 senesinden bu yana hem İBB`nin hem de AFAD`ın, resmi kurumlarımızın yapılan oldukça fazla senaryo çalışmaları var. Bu senaryo çalışmalarının sonunda da ne kadar yapının ağır, orta ve az hasar alabileceğini rakamlar belirliyor. Sonuçta bir deprem olacak ve yapılarımızın da büyük bir bölümü bu depremi atlatabilecek güçte değil" dedi.

Üçü bir arada çalışmalı`

Yapı stokunun durumunu sorduğumuzda Suna "İstanbul`un yapı stoku artık bir sır değil, biliniyor. O kadar kaçak, ruhsatsız, iskânsız yapımız var. İmar aflarıyla bu yapılar, yapı stoku içerisine dahil ediliyor. Bu yapılar 6 ve 6 üzerindeki büyüklükteki depremlerde her an hasar alabilir. Mühim olan önceliklendirmek lazım. Ağır hasar alacak olan binalar ayıklanıp bir an evvel bunların deprem güvenlikli hale getirilmesi lazım. Bugünkü ortamda vatandaşlarımızın tek başına yapabileceği işler değildir. Bugün ekonomik kıskaç var. Bu ekonomik krizde vatandaşlarımız karınlarını zor doyururken binalarına deprem güvenlikli hale getirebilmeleri için bir ayıracakları bir bütçe yok. Bunun altından ne yerel yönetim ne merkezi yönetim ne de vatandaş tek başına kalkabilir. Burada bu üçlü bir arada çalışmalı" yanıtını verdi.

‘Deprem barınma alanları tespit edilip hazırlanmalı`
Suna, 2018 yılında hazırlanan senaryolara göre 50 bine yakın binanın depremde aniden yıkılacağını belirterek deprem toplanma ve barınma alanlarına dikkat çekti. Düzce`de dün gece halkın sokaklarda olduğunu anımsatan Suna şöyle devam etti:

"Gayri resmi olarak 20 milyona yakın nüfusu olan İstanbul`da beklenen deprem gerçekleştiği anda vatandaşlarımızın büyük bir bölümü evine giremeyecek. ‘Deprem toplanma alanlarımız var` deniyor. Deprem toplanma alanı depremin hemen akabinde ilk sıcak saatlerde ayakta durabileceğimiz, panik anını atlatabileceğimiz, dostumuzla çocuğumuzla buluşabileceğimiz deprem toplanma yeridir. Yıkılan binalara zaten girilemeyecek. Barınma alanı ise o günün akşamından itibaren deprem olduysa bir hafta, 10 gün, 15 gün evi yıkılan, tedirgin olan vatandaşlarımızın barınabileceği yerler olması gerekir. Bu deprem barınma alanları da her an deprem olacakmış gibi olmalı. Yani altyapısı hazırlanmış büyük mekanlar olmalı. Altyapısı olmayan bir yere çadırı kursanız, konteynırları kursanız yaşam orada olabilir mi? Elektrik yok. Suyu yok. Bizim ilgililerden beklediğimiz beklenen bir Marmara depremi için İstanbul`da deprem barınma alanlarının tespit edilip altyapılarının hazırlanması gerekir. Var denilen alanların sayısı ne kadar vatandaşımızı barındıracak."

"23 sene boşa geçti`
Acil olarak ne yapılması gerektiğini sormamız üzerine Suna özetle şu yanıtı verdi:
"23 sene boşa geçti ama hiçbir şey çalışmamıza engel değil. Binaların risk durumuna göre yenilenmesi lazım. Depremde yıkılması öngörülen binaların kamu eliyle boşaltılıp deprem güvenlikli hale getirilmesi lazım. Vatandaşlarımızın güvenlikli binalara taşınması lazım. Buradan başlanır. Sonra orta ölçekli, sonra da az hasar alacak binalara geçilir. Bir an evvel başlamak lazım. Geçen gün çök-kapat-tut tatbikatı yapıldı. Bu da gerekli. Depremi içselleştirmemiz lazım. Eğer çök-kapan-tut sağlıksız bir binanın içindeyseniz sizi korur mu? Korumaz. Bunları da öğrenmemiz lazım ama esas mesele yaşadığımız yerlerin deprem güvenlikli hale getirmemiz lazım."

Açıklama için tıklayınız

 

 


Okunma Sayısı: 23

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr