ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

11 ARALIK 2023, PAZARTESİ   

38

ADANA ŞUBEMİZ ADNAN MENDERES BULVARINDAKİ İŞGALLERİN KALDIRILMASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.11.2022 13:39:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 18.11.2022 13:40:43

İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, Seyhan Baraj Gölü kıyısında yer alan Adnan Menderes Bulvarındaki yasa dışı işgallerin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiği konusunda 17 Kasım 2022 tarihinde basın açıklaması yaptı.

Adana Şubemiz Adnan Menderes Bulvarındaki İşgallerin Kaldırılması Konusunda Açıklama Yaptı

İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur,  Seyhan Baraj Gölü kıyısında yer alan Adnan Menderes Bulvarındaki yasa dışı işgallerin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiği konusunda 17 Kasım 2022 tarihinde basın açıklaması yaptı. 

BASIN AÇIKLAMASI METNİ:
ADNAN MENDERES BULVARINDA YASA DIŞI İŞGALLERE SON VERİLMELİDİR;  İŞGALLER, 3621 SAYILI KIYI KANUNU`NUN AÇIK VE NET İHLALİDİR

Bilindiği Üzere Seyhan Baraj Gölü`nün, Çukurova Elektrik A.Ş. (ÇEAŞ) ve dolu savak bölgesinin güvenlik gerekçesiyle kullanıma kapatılmasından sonra; Adanalıların piknik, mesire yeri olarak yararlanabileceği merkezdeki tek alan, Adanan Menderes Bulvarı`dır. Ve ne yazık ki bu alanı halkın özgürce kullanımı, işgallerle kısıtlanmıştır.
 Topoğrafik engeller hariç, Seyhan Baraj Gölü`nün sol sahilini boylu boyunca Adnan Menderes Bulvarı kaplamaktadır. Yakın zamanda bu bulvarda geliştirme çalışması yapılmış olmasına rağmen, olması gereken yeterliliğe ulaştırılamamıştır.

Bu durum yerel yönetimlerin, öncelikleri ve imkanları ölçüsünde zamanla çözebilecekleri bir çalışma boyutunda olup, Adana halkına sunabilecekleri projeler olarak değerlendirilebilir. 

Ancak Menderes Bulvarı`nın tam da orta yerinde, Seyhan Baraj Gölü içinde, Adanalılar tarafından "Amerikan Adası" olarak bilinen alanda yasadışı işgaller, korkunç bir çirkinlik ve garabet olarak karşımızda durmaktadır.

Hangi yerel yönetici bu işgale, ‘ön verdi`, ‘yol açtı` , ‘izin verdi` ya da ‘ruhsat verdi` bilinmemekle beraber, mevcut durum tam da ‘ben yaptım oldu` misali sonuna kadar yasa dışı işgaldir.

Bu durum; şu anda yürürlükte olan 3621 Sayılı Kıyı Kanunu`un; zaman içinde getirilen istisnalarına rağmen, baştan sona açık ve net ihlalidir. Bu ihlalin ortadan kaldırılması için, ortada verili bir ‘izin`, ‘ruhsat` mevcut olmadığından, hiçbir kurul, meclis kararına da ihtiyaç yoktur.

Mevcut duruma ilişkin kanuni uygulamalarla ilgili olarak, konunun muhatabı olan her düzeydeki yerel yöneticiler, 3621 Sayılı Kıyı Yasa`nın;
  • Amaç: Madde 1
  • Kapsam: Madde 2
  • Genel Esaslar: Madde 5,6
  • Kontrol: Madde 13, 14 ‘ e bakabilirler.
Kısacası, anılan yasanın istisnalarından olan, Sahil Güvenlik, Dolum Boşaltım Tesisi, Turizm, Uluslararası Mutabakatlar vb. maddelerinin de Seyhan Baraj Gölü`nde karşılığı olmadığına göre, bu yasadışı işgallerin bir an önce sonlandırılıp, Adana`nın bu garabetten kurtarılması gerekmektedir.

Mevcut ‘Adanın` Adnan Menderes Bulvarına giriş tarafı dışında işgal edilmemiş, halkın özgürce kullanımına açık bir alan da bırakılmamıştır. Hali hazırda suları çekilmiş gölün tabanına da masalar kurulmuş vaziyettedir.  Aslında sayıları ve kapladıkları tüm yarımada göz önüne alındığında; kapasiteleri Adanalıların piknik vb. etkinliklerindeki alışkanlıklarına göre, en yoğun yaz aylarındaki kullanım ihtiyacının da üzerindedir.
Kaldı ki; Adanalıların ‘Amerikan Adası` olarak adlandırdığı bu alan,  Seyhan Baraj Gölü içinde olup, zamanında kamulaştırıldığı için özel mülkiyetten de bahsedilmeyip, tamamen kamunun, DSİ ve/veya Milli Emlak`ın mülkiyetinde olan bir alan olup; mevcut 3621 Sayılı Kıyı Kanunu yürürlükte olduğu müddetçe, hiçbir kurum tarafından ruhsatlandırılması da mümkün değildir.

Anılan bölge imarlı alan olmayıp, ruhsat ve iskana da tabi olmadığından elektrik, su, atık su aboneliği de muhtemelen yoktur. Çünkü bu bölgede aboneliğe uygun bir alt yapı da mevcut değildir.

Ayrıca son olarak şu soruyu sormak isteriz: Buradaki tesislerin atık suları nereye gidiyor?!!

Marka kent Adana ve bu kentte yaşayanların hak etmedikleri bu garabet ve çirkinliğe bir an önce son verilmelidir. Yetkililere,  Adana halkına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Okunma Sayısı: 21

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr