ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

27

TMMOB İMO YÖNETİM KURULU SEKRETER ÜYESİ ÖZER AKKUŞ DUVAR GAZETESİ`NDE

    Yayına Giriş Tarihi: 30.09.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.09.2022 11:48:25  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.09.2022 11:47:00

TMMOB İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş, TOKİ’nin hazineye ait kamu arazilerini satışa çıkarması ile ilgili 29 Eylül 2022 tarihli Duvar Gazetesine açıklamalarda bulundu.

TMMOB İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş Duvar Gazetesi`nde

TMMOB İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş, TOKİ`nin hazineye ait kamu arazilerini satışa çıkarması ile ilgili 29 Eylül 2022 tarihli Duvar Gazetesine açıklamalarda bulundu.


TOKİ`nin 365 arsası satışta: Amaç konut projesine finansman sağlamak
TOKİ`nin 365 kamu arazisini satışa çıkarması ‘konut projesi`ne kaynak aktarımı olarak değerlendirildi. Uzmanlara göre bu satışlar orta vadede piyasaları dalgalandırsa da kalıcı bir çözüm üretmez.

"ARAZİ SATIŞLARI KAMUYA SICAK PARA AKTARMA ÇABASI"
Kamu otoritelerinin hazineye kaynak aktarımı sağlamak amacıyla zaman zaman devlet arazilerini satışa çıkarabildiğini belirten TMMOB İnşaat Mühendisleri (İMO) Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş`a göre TOKİ`nin yapacağı bu satışların zamanlaması manidar.  

TOKİ`nin arsaları yüzde 25 peşinat 36, 48 ve 60 ay vadeyle satışa çıkarmasının arkasında inşaat sektörü üzerinden kamuya sıcak para aktarma çabasının yattığını ifade eden Akkuş, bu çabanın tamamen ‘beyhude` olduğu görüşünde.  

Akkuş, Türkiye`de son dönemde giderek derinleşen ekonomik krizin her sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de etkilediğine işaret ederek,  
"Hükümet de gerek sosyal konut projeleri ile gerekse kamu arazi satışları yoluyla inşaat sektörünü canlandırıp para akışı sağlamaya çalışıyor ancak bunu başarmaları pek mümkün değil. Çünkü Türkiye`de çok ciddi bir enflasyon var ve inşaat malzemeleri konusunda da dışa bağımlı bir ülkeyiz. Enflasyonda bir istikrar yakalanmadığı sürece inşaat sektörünün toparlanması mümkün değil. Bu bir beyhude çabadır. Yapılan tek şey piyasayı canlandırmak için evdeki eşyaları, bütün varlıkları satmaktır" dedi.

‘BU SATIŞLAR ‘SOSYAL KONUT PROJESİ` İÇİN BİR FİNANS KAYNAĞI` 
TOKİ`nin yapacağı arazi satışlarının aynı zamanda `sosyal konut` kampanyası olarak lanse edilen projeye de finans sağlayacağını ifade eden Akkuş, "Şimdi bakıldığında TOKİ, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı sosyal konut kampanyası olarak lanse edilen projenin yürütücüsü durumunda. Dolayısıyla TOKİ büyük bir projenin altına girdi. Yani projeye başlarken finans kaynağına da ihtiyaç duyuyor. Bu satışları ‘Sosyal Konut Projesi` için bir finans kaynağı olarak da görmek mümkün olabilir" diye konuştu.

Açıklama için tıklayınız

 


Okunma Sayısı: 32

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr