ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

11 ARALIK 2023, PAZARTESİ   

28

ADANA ŞUBEMİZDEN BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 07.06.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 07.06.2022 11:53:24  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 07.06.2022 11:54:47

İMO Adana Şubesi Dünya Çevre Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı

Adana Şubemiz Dünya Çevre Günü Nedeniyle Açıklama Yaptı

İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada; doğaya, çevreye, insan haklarına değer veren bir toplumsal yaşam mücadelesinin sürdürülmesi gereğini ifade ederek, önlem alınmazsa yaşanacak çevre felaketlerine dikkat çekti.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ

DOĞAL YAŞAMA, İNSAN HAKLARINA DEĞER VEREN ADİL, DEMOKRATİK BİR TOPLUMSAL YAŞAM MÜCADELESİNİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRMELİYİZ!

Dünyamız acil sorunlarla karşı karşıya;  iklim, insanların ve doğanın uyum sağlayamayacağı kadar hızlı ısınıyor; habitat kaybı ve diğer baskılar, tahminen 1 milyon türün yok olma tehdidi altında olduğu anlamına geliyor; kirlilik havamızı, toprağımızı ve suyumuzu zehirlemeye devam ediyor. Tüm bu tırmanan sorunlar, bizi insanlığın şimdiye kadar yüzleştiği en zorlu süreçle karşı karşıya bırakmaya başladı bile!

Paris İklim Anlaşması`nın belirlediği düzenlemeler küresel ısınmanın 2 °C`nin altında tutulmasını, sınır hedefin de 1,5 °C olmasını öngörüyordu. Zaman azalıyor ve doğa acil durum modunda. Küresel ısınmayı bu yüzyılda 1,5 °C`nin altında tutmak için, 2030 yılına kadar yıllık sera gazı emisyonlarını yarıya indirmeliyiz. Önlem alınmadan, hava kirliliğine maruz kalma on yıl içinde yüzde 50 artacak ve su ekosistemlerine akan plastik atıklar 2040`a kadar neredeyse üç katına çıkacak.

İklim değişikliğini hızlandıran nedenler arasında ormanların azalması da kayda değer yer tutuyor. Dünyada son 30 yılda Türkiye`nin yaklaşık 5 katı büyüklüğünde orman yok oldu. Türkiye`de 1970`li yıllardan 2020 sonuna kadar 748 bin hektar kadar orman alanı ormancılık dışı faaliyetlerle niteliğini kaybetti. Geçen yıl da Türkiye`nin pek çok yerinde günler boyu süren yangınlarla bu miktar daha da arttı.

Yöre halkının itirazlarına rağmen gerçekleştirilen HES`lerle, dağı taşı delen, toprağı kirleten plansız maden işletmeciliğiyle, nükleer santrallerle, "dönüşüm" adı altında kentlerde rant amaçlı uygulamalarla çevre sorunları tırmandırıldı.  Kentsel ve kırsal alanlar, ormanlar, meralar, kıyılar, doğal sit alanları, tabiat varlıkları kar hırsıyla tahrip edilmeye devam edilmektedir.

Kentimiz de pek çok çevre sorunuyla karşı karşıya. Kömürlü termik santrallerinin çevreye, doğaya, insan sağlığına verdiği zarar bilimsel olarak ortada iken, bölgemizdeki iki kömürlü termik santraline ek bir üçüncüsü faaliyete geçirilmek üzeredir.

Dünya nükleer santrallerden vazgeçmişken, yakınımızda Akkuyu Nükleer Santralinin yapımı sürdürülmektedir. Olası tehlikeleri sadece bölgemizi değil, tüm doğal yaşamı tehdit etmektedir.

Yine Adana`da, Avrupa`dan ithal edilen plastik atıkların doğaya atılması ve yakılması sorunlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu durumun tarım alanlarına, çevreye verdiği zarar çok fazladır. Önceliğin kendi atıklarımız dönüştürmeye vermemiz gerektiği açıktır. Bu nedenle kendi atıklarımızın dönüşümünü sağlayamazken başka ülkelerin çöpünün, atıklarının ithal edilmesi kabul edilemez buluyoruz.  

Bu sorunlardan kurtulmanın yolu, ekonomilerimizi ve toplumlarımızı doğayla daha bağlantılı, doğayı, çevreyi önceliğine alan konuma getirmektir. Gezegene zarar vermekten onu iyileştirmeye geçmeliyiz.

Gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmek için, çevre sorunlarının çözümünde, bütüncül politikaların, hukuksal ve kurumsal düzenlemelerin geliştirilmesi ve uygulanması gereği açıktır.

Sorunların çözümü için hepimize düşen sorumluluklar var. Çevre sorunlarına ilişkin bireysel ve kurumsal sorumluluklarımızı yerine getirirken,   aynı zamanda kalıcı çözümlere ulaşmak için, doğaya, çevreye, tüm doğal yaşama, insan haklarına değer veren adil, demokratik bir toplumsal yaşam mücadelesini kesintisiz sürdürmeliyiz.


Okunma Sayısı: 18

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr