ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

43

KAMUDA MESLEKTAŞLARIMIZIN ÜCRETLERİ İYİLEŞTİRİLMELİ, EK GÖSTERGE 6400 SEVİYESİNE YÜKSELTİLMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 06.06.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.06.2022 11:24:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.06.2022 11:24:43

Bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan, kamu görevlilerinin mali haklarını yakından ilgilendiren ek gösterge konusunda oluşturulan komisyon ilk toplantısını 16 Şubat’ta, ikincisini ise 16 Mart’ta yaptı. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek göstergenin kapsamının belirlendiğini belirterek bugün (3 Haziran 2022) Cumhurbaşkanına sunulacağını açıkladı.

Kamuda Meslektaşlarımızın Ücretleri İyileştirilmeli, Ek Gösterge 6400 Seviyesine Yükseltilmelidir!

Bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan, kamu görevlilerinin mali haklarını yakından ilgilendiren ek gösterge konusunda oluşturulan komisyon ilk toplantısını 16 Şubat`ta, ikincisini ise 16 Mart`ta yaptı. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 3600 ek göstergenin kapsamının belirlendiğini belirterek bugün (3 Haziran 2022) Cumhurbaşkanına sunulacağını açıkladı.


Birliğimiz TMMOB tarafından bazı milletvekilleri aracılığıyla ek gösterge konusunda mühendis, mimar ve şehir plancılarının taleplerini içeren bir kanun teklifi TBMM`de ilgili komisyona sunulmuştur. 

Bu teklifte ifade edilen talepleri bugün ilgililerin dikkatine yeniden sunmayı gerekli görüyoruz. 

Kamuda çalışan meslektaşlarımız diğer meslek sınıflarına göre dezavantajlı konumda kalmaktadır. Devlet Memurları Kanunu`nun 43. Maddesinde tanımlanan ek göstergeleri derecelere göre farklılık göstermektedir. Kanunun eki niteliğindeki (l) Sayılı Cetvelin II - Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlisi meslektaşlarımız "850 - 3600" rakamları arasında ek gösterge almaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge diğer meslek sınıflarına göre oldukça düşük kaldığı gibi emeklilik aylıklarını da etkilemesi nedeniyle maaşlarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır. 

Kamuda teknik hizmetler sınıfında yer alan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız, en düşük 4800 en yüksek 6400 olacak şekilde yükseltilmelidir.
Meslektaşlarımızın aynı statüde yer aldığı diğer meslek sınıflarıyla aralarındaki eşitsizliklerin ve farklılıkların giderilmesi amacıyla kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının (I) SAYILI CETVEL`de yer alan ve emeklilik haklarına da etkisi olan "ek ödeme" oranlarında da iyileştirme yapılmalıdır. Mühendis, mimar, şehir plancılarının %130 ile %150 olan "Ek Ödeme" oranları, %180 ile yüzde %200 seviyesine yükseltilmelidir.

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında "Özel hizmet tazminatları" bölümünde belirlenen tavan oran %160`dan %215-%260`a yükseltilmeli ve bu oran emekli aylık ücretlerine yansıtılmalıdır.

Emekli meslektaşlarımızın yaşam koşulları iyileştirilmeli, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa ek madde eklenerek maaşlara her ay ilave bir ödeme sağlanmalıdır.

Ülkemizde bir süredir yaşanan ekonomik krizin sonuçları tüm yurttaşlarımızı ciddi ölçüde etkilemektedir. Enflasyon yıllık yüzde 73.5`e yükselmiştir. Geçtiğimiz yılın sonundan itibaren zam kasırgası etkisini sürdürmeye devam etmekte, yurttaşlarımız topyekun yoksullaşmaktadır. Kamu çalışanlarının mali haklarını ilgilendiren ek gösterge çalışması, yaşadığımız ve görünüşe göre daha da ağırlaşacak olan işte bu ekonomik kriz koşullarında yapılmaktadır.

Bu taleplerin yerine getirilebilmesi için kaynak yok, denilerek acı reçete dayatılmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Kaynak vardır, ancak toplumun ihtiyacı olan yatırımlar yerine ihale verilen şirketlerin kârını katlayan garanti ödemeli projelerde harcanmaktadır. Sorun kaynak değil kaynakların nasıl kullanıldığıyla ilgilidir. 

Ülke ekonomisinin acilen kamucu bir anlayışla yeniden planlanmaya ihtiyacı vardır.

Güvenceli bir çalışma yaşamı ve güvenceli bir gelecek tüm meslektaşlarımızın hakkıdır. Kamunun bunu sağlayacak gücü ve kaynağı mevcuttur.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 392

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr