ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

03 ARALIK 2023, PAZAR   

29

ANKARA ŞUBEMİZİN GİRİŞİMLERİYLE AFYONKARAHİSAR DAZKIRI BELEDİYESİNDE PROJE MÜELLİF KAYIT ÜCRETİ KALDIRILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 31.05.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 31.05.2022 10:50:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 31.05.2022 10:50:12

Kesinleşen yargı kararlarına rağmen bazı idareler tarafından yapı ruhsatı düzenleme aşamasında proje müellifi, şantiye şefi veya fenni mesul olarak görev üstlenecek üyelerimizden; “mühendislik çalışma ruhsat harcı”, “müellif kaydı” veya başka tanımlamalar adı altında ücret alınmasına karşı Odamızın girişimleri devam ediyor.

Ankara Şubemizin Girişimleriyle Afyonkarahisar Dazkırı Belediyesinde Proje Müellif Kayıt Ücreti Kaldırıldı 

Kesinleşen yargı kararlarına rağmen bazı idareler tarafından yapı ruhsatı düzenleme aşamasında proje müellifi, şantiye şefi veya fenni mesul olarak görev üstlenecek üyelerimizden; "mühendislik çalışma ruhsat harcı", "müellif kaydı" veya başka tanımlamalar adı altında ücret alınmasına karşı Odamızın girişimleri devam ediyor.
Son olarak İMO Ankara Şubesi tarafından, Afyonkarahisar-Dazkırı Belediyesi`nin uygulamasına ilişkin girişimlerde bulunulmuştur. Girişimlerimiz sonucunda, Afyonkarahisar-Dazkırı Belediyesi tarafından yasal dayanağı bulunmayan uygulamanın durdurulduğu bildirilmiştir.
6235 sayılı TMMOB Kanunu`nun 33`üncü maddesinde "Türkiye`de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler" hükmü yer almaktadır.  İnşaat mühendislerinin kayıt, tescil, çalışma izni vb. işlemlerini yapmak için Odamız dışında başka bir kurum ya da kuruluşun yetkisi bulunmamaktadır.
Ancak, bazı idarelerin yapı ruhsatı düzenleme aşamasında proje müellifi, şantiye şefi veya fenni mesul olarak görev üstlenecek üyelerimizden; "mühendislik çalışma ruhsat harcı", "müellif kaydı" veya başka tanımlamalar adı altında ücret aldıkları tespit edilmiştir.
Bu kapsamda ücret aldıkları tespit edilen Polatlı Belediyesi, Gölbaşı Belediyesi, Keçiören Belediyesi ve Çankırı Belediyesine İMO Ankara Şubesi tarafından dava açılarak, yapılan uygulamanın hukuksuz olduğu yargı kararı ile kesinleştirilmişti.
Kesinleşen yargı kararları doğrultusunda üyelerimizden kayıt adı altında ücret alınmaması için Ankara Şubemizin çalışma alanında bulunan belediyelere "Bilgi Edinme Kanunu" kapsamında girişimlerde bulunulmaktadır. Girişimlerimiz sonucunda; Çankırı Belediyesi `nin ardından Afyonkarahisar-Dazkırı tarafından da yasal dayanağı bulunmayan uygulamanın durdurulduğu bildirilmiştir.
Bu uygulamayı yürüttüğü ve bu uygulamaya devam ettiği belirlenen Etimesgut Belediyesi, Kargı Belediyesi, Çubuk Belediyesi, Sivas Belediyesi için hukuksal sürecin başladığını bildiriyor, tüm idarelerin, üyelerimizin mağduriyetine yol açan bu tür uygulamalara derhal son vermesi gerektiğini belirtiyoruz. Bu uygulamaların karşısında olacağımızı bir kez daha yineliyoruz.
Söz konusu uygulamaya devam ettiği tespit edilemeyen idarelerin Odamıza ve Şubelerimize bildirilmesi halinde gerekli çalışmaların yapılacağını üyelerimizin bilgilerine sunarız.Okunma Sayısı: 17

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr