ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 NİSAN 2024, PAZAR   

44

TÜRKİYE KIYILARI VE DENİZ ALANLARI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.04.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.04.2022 09:47:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 25.04.2022 11:25:25

İMO Yönetim Kurulu 16 Nisan 2022 tarih ve 31811 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklama yaptı

KAMUOYUNA DUYURU
Türkiye Kıyıları ve Deniz Alanları
İMO Yönetim Kurulu 16 Nisan 2022 tarih ve 31811 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklama yaptı


Ülkemiz için kıyı ve deniz alanlarının sunduğu doğal kaynakların ve olanakların kullanımı ülke ekonomisinin vazgeçilmez temel bir parçası, doğru kullanımı geleceğimizin güvencesidir.

Ulaşım, barınma, besin, turizm, doğalgaz, maden, tarım ve ülke savunması gibi temel kullanım alanları ile ülkemize en büyük ekonomik katkıyı yapan kıyı ve deniz alanlarımızın ekolojik ve doğal değerlerini koruyarak ülkemiz yararına sürdürülebilir kullanımı, ancak bilimsel, bilinçli, duyarlı planlamalarla mümkündür.

Unutulmamalıdır ki; Kıyı Alanları, Kıyı Kentler ve Deniz Alanları, özellikle iklim değişikliğinin yansımalarının yarattığı doğal afetler; artan fırtınaların şiddet ve oluşma sıklığı, deniz seviyesi yükselmesi, taşkınlar, su baskınları ile büyük tehdit altındadır. Yanlış, plansız ve kontrolsüz kullanımın sonucu nehirler ve deniz alanlarının kirlenmesi nedeniyle yok olan ekolojik denge ve doğal yaşam, yanarak doğası yok olan ve betonlaşan kıyı alanlarımız ülkemiz ve dünya için geri dönüşü olmayan bir büyük kayıptır.

Kıyı ve deniz alanlarında, doğa - kullanım dengesini sağlayacak bilimsel çözümler, ancak; meslek odalarının, kamu kurumlarının, üniversitelerin, araştırma merkezlerinin, enstitülerin, toplum bilinci geliştirilmiş yerel halkın katılımı ile oluşacak ulusal bir iş birliği ile sağlanabilir.

16 Nisan 2022 tarih ve 31811 sayılı Resmi gazete de yayınlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik madde 1. f fıkrasında "mevcut onaylı kıyı kenar çizgisine yapılan itirazların Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonlarınca değerlendirilmesi sonucunda; bu alanların kıyı özelliği taşıyıp taşımadığının bilimsel ve teknik gerekçelere dayanarak hazırlanacak teknik raporda belirtilmek kaydı ile yeni bir kıyı kenar çizgisi tespiti yapılması" denilmekte olup, bu madde ile, teknik olmayan bir değerlendirme yapılarak (kıyının kıyı özelliğinin belirlenmeye çalışılması ) kıyıların kamusal alan olma özelliğinin yok edilmesi sağlanacak, kıyıların kamu ve halk yararına kullanılmasının önüne geçilerek özel sektöre veya kişilere rant yaratılacak ve kıyıların yağmasına yol açılacaktır.
Yıllardır süren doğa kıyı talanlarına son verilmesi ve bu maddenin derhal iptal edilmesi gerekmektedir.

Biliyoruz ki; denizlerimize ve kıyılarımıza sahip çıkmak ulusal bir görevdir ve geleceğimizin ve yaşanabilir güzel bir dünyanın güvencesidir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 407

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr