ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

14 HAZİRAN 2024, CUMA   

48

ADANA ŞUBE BAŞKANIMIZ 22 MART DÜNYA SU GÜNÜ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

    Yayına Giriş Tarihi: 24.03.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.03.2022 16:37:44  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.03.2022 16:38:16

İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı

Adana Şube Başkanımız 22 Mart Dünya Su Günü Nedeniyle Basın Açıklaması Yaptı

İMO Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada gıda ve suya erişimdeki zorlukların, dünyamız için önemli bir sorun olduğunu ifade etti.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ
DOĞA VE EMEK SÖMÜRÜSÜ, SU VE GIDAYA ERİŞİMİ ETKİLİYOR
Her yıl 22 Mart`ta kutlanan Dünya Su Günü,  1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması amacıyla ilan edilmiştir.

UN-Water (Birleşmiş Milletler - Su) tarafından koordine edilen Dünya Su Günü için her yıl bir tema üzerinde çalışılmaktadır. 2022 yılı Dünya Su Günü teması, "Yeraltı Suyunu Görünür Yapmak" olarak belirlendi. 

Yeraltı suyunu gözle göremeyiz, ancak etkisi her yerde görülebilir; yer altı suları hayatımızı zenginleştiren gizli hazinedir. Dünyadaki tatlı suyun neredeyse tamamı yeraltı suyudur. İklim değişikliği kötüleştikçe, yeraltı suyu kaynakları giderek daha kritik hale gelecektir. Bu değerli kaynağı sürdürülebilir bir şekilde yönetmek için birlikte çalışmamız gerekmektedir. Yeraltı suyu görüş alanımız dışında olabilir, ancak akıldan uzak olmamalıdır. 

DÜNYA NÜFUSUNUN %18`İ TEMİZ SUYA ULAŞAMIYOR 
Dünya`da 1.386.000.000 km3, yani yaklaşık olarak 1.385 kilometre çapındaki bir kürenin hacmine eşit miktarda su vardır. Dünyadaki suyun %96,5`i okyanuslarda, geri kalan kısmı ise su buharı şeklinde atmosferde, okyanuslarda, göllerde, nehirlerde ve buzullarda bulunmaktadır.  Ancak canlıların yaşamı için tatlı suya ihtiyaç vardır. Dünyadaki suyun ise sadece %2,5`ini (10.633.450 km3) tatlı sular oluşturmaktadır.

Kullanılabilir su miktarı ise %1`den daha azdır. Güvenli suya erişimin sağlık için vazgeçilmez olmasına karşın, dünya ülkelerinin üçte birinin suya erişimi yok veya çok kısıtlı. Dünya nüfusunun %18`i temiz suya ulaşamıyor. Su kaynaklarının azalması, göç ve salgın hastalıklar gibi olumsuz etkilere yol açmakta; kirli suların neden olduğu hastalıklar nedeniyle her yıl 485 bin ölüm gerçekleşmektedir.

Ülkemiz, su sorunu yaşayan ülkelerin dışında değil.   Türkiye`de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4.000 metreküpten 1.346 metreküpe indi. Türkiye kişi başına kullanılabilir su miktarı bakımından henüz su fakiri bir ülke olmasa da su stresi yaşayan bir ülkedir.  (Su varlığına göre ülkeler yılda kişi başına düşen kullanılabilir tatlı su miktarına göre sınıflandırılıyor. Bu değerin 1.000 m3`ten az olması su kıtlığı, 1.000-1.700 m3 arasında olması su stresi, 1.700 m3`ten fazla olması ise su zenginliği olarak nitelendiriliyor. ) Ve eğer etkili adımlar atılmazsa, 2030 yılındaki nüfus tahminlerine göre ülkemiz su fakiri bir ülke olacaktır. 

ZEYTİNLİKLERİN MADENCİLİĞE AÇILMASI KABUL EDİLEMEZ
Bu dramatik düşüşün başlıca sebepleri arasında küresel iklim değişiminin yanında yeşil alanların azalıp betonarmenin artışı, yeşil alanların madenlere açılması, vahşi sulama, su kaynaklarının bilinçsizce kullanımı ve kirletilmesi, temiz su kaynaklarımızın özel sektörün rant alanı haline dönüştürülmesi gösterilebilir. Bu örneklerden birisi de Resmi Gazete`de yayınlanan bir yönetmelik değişikliğiyle, "ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere" zeytinliklerin madencilik faaliyeti için kullanılmasının önü açılmasıdır. Bu değişiklik, içinde bulunduğumuz iklim krizi ve ekolojik yıkım çağında, yapılabilecek en trajik hatalardan biridir. Enerji Bakanlığı, zeytinlikleri maden ve kömür santrali yatırımına açacak yönetmeliği geri çekmelidir. 

TARIMDA VAHŞİ SULAMA TERK EDİLMELİDİR
Türkiye`nin su kaynakları üzerine olabilecek baskıları öngörerek gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli su bırakabilmesi için kaynakların çok iyi korunup, akılcı kullanılması gerekiyor. Türkiye`deki su varlığının yüzde 73`ü tarıma harcanıyor. Temiz su kaynaklarımızın korunması için tarımda vahşi sulama yerine basınçlı su sisteminin kullanımını sağlamalıyız.

Doğa ve emek sömürüsünün sonucu haksız paylaşım,   insanların temel ihtiyacı olan su ve gıdaya erişimi etkiliyor. Bu olumsuz tabloyu ortaya çıkaran en önemli etkenin insan faaliyetleri olduğunu yapılan çalışmalar açıkça göstermektedir.

İklim krizi, savaşlar, pandemi, ekonomik kriz gibi hayatımızdan eksik olmayan olumsuzluklar, su ve gıdaya erişimde sorunlar yaratmakta ve bu sorunların sonuçlarından da en çok yoksullar etkilenmektedir. Giderek artan gıdaya ve suya erişim güçlüğü, göçlere neden olmaktadır. Ortadoğu`dan, Afrika`dan ülkemize ve Avrupa`ya yönelik artan ve artamaya devam edecek olan göçler bunun somut örnekleridir.

Dünyada ve ülkemizde; doğaya, insana, çevreye, eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye dayanan bir toplumsal yaşam ancak kısıtlı kaynakların korunmasını ve eşit paylaşımını sağlayabilir. 

İnşaat Mühendisleri Adana Şubesi olarak, vazgeçilmez insan hakkı olan su ve gıdaya erişimin hakkaniyetli kullanımı ve doğal varlıklarımızın korunması için mücadelemizi eksik etmeyeceğiz.
 
 

 


Okunma Sayısı: 46

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr