İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

24 TEMMUZ 2024, ÇARŞAMBA   

42

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN OLUMSUZ TABLOYLA İLGİLİ ŞUBE YÖNETİM KURULUMUZUN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 25.01.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 26.01.2022 14:07:54  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.01.2022 19:18:00

Kar yağışı nedeniyle ortaya çıkan olumsuz tabloyla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama.

İstanbul kara değil, yanlış yatırımlara teslim edildi!

Dünden bu yana İstanbul ve çevresine yağan yoğun kar yağışı kelimenin tam anlamıyla hayatı felç etti. Özellikle kent dışındaki otoyollarda trafiğin tamamen durmasına yol açtı. İstanbul kara ve hava ulaşımına kapandı, "mega kent" adeta mahsur kaldı. Kent çevresinde bulunan fabrikalarda çalışanlar geceyi işyerlerinde geçirmek zorunda kaldı. Yeni hava limanı birkaç saat içinde çalışamaz hale geldi.

Durumun en ironik yanı İçişleri Bakanının da bulunduğu heyeti taşıyan uçağın yeni havalimanına değil, iktidar tarafından kötülenerek tasfiye edilmeye çalışılan Atatürk Havalimanı`na inebilmesiydi. Meslek odalarının, üniversitelerin yeni yapılan havalimanına dair eleştirilerinin ne kadar haklı olduğu bir kez daha anlaşıldı. Yıllardır kullanılan, kent merkeziyle ulaşım bütünlüğü ve metro erişimi bulunan, kar yağışında kısa sürede trafiğe açılabilen bir havalimanı kapatılıp yerine TMMOB`nin ilgili odalarının, bilim insanlarının itiraz ve uyarılarına rağmen yeni bir havalimanı bu şekilde inşa edilirse karşılaştığımız sonuçlardan kaçınmak mümkün değildir.

Dikkatimizi çeken bir başka olaysa yeni havalimanı içerisinde bulunan kargo terminali çatısının biriken kar nedeniyle çökmesidir. İnşaat mühendisliği temel ilkelerinin uygulanması durumda böyle bir çökmenin yaşanmaması gerekirdi. Bu özellikteki yapılar projelendirilirken kar, rüzgâr ve benzeri olası yükler mutlaka dikkate alınır. Demek ki tasarım veya yapım süreçlerinde ciddi kusurlar vardır. Mesleki anlamda bunun olağan bir kaza olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Asıl konumuza dönecek olursak; İstanbul`un dünya ile ilişkisi saatlerce kesilebilir mi?

Metro bağlantısı olmayan havalimanında mahsur kalan vatandaşların evlerine, turistlerin şehre ulaşamaması kabul edilebilir mi? Amaç iktidar çevresindeki bir azınlığa rant sağlamak olursa, bu uğurda bilimsel gerçekler ve doğa şartları görmezden gelinirse bir doğa olayı olan kar yağışı da kolayca afete dönüşebilir. Ne yazık ki kaynakların yanlış yönlendirildiği, doğanın talan, kentlerin heba edildiği bu yanlış yatırımların tek sorumlusu iktidar olduğu halde bedelini her zamanki gibi yine vatandaşlarımız ödemektedir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak İstanbul`un doğa olayları karşısındaki aczine bakınca büyük bir deprem tehdidi altında tedirginlikle bekleyen kentimiz için başka felaketlere neden olabilecek Kanal İstanbul projesi hakkındaki uyarılarımızı hatırlatmayı görev sayıyoruz. Kar yağışı kesildiğinde sonuçlar telafi edilebilir, ancak Kanal İstanbul`un olası zararlarının telafisi mümkün olmayacaktır. Kanal ve benzeri rant projelerinin kaynakları İstanbul`u deprem ve diğer olası afetlere karşı güvenli, dayanıklı hale getirmek için değerlendirilmelidir. Aksi halde İstanbullular başta olmak üzere milletimiz sorumluları affetmeyecektir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
İstanbul Şube Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 135

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr