İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 TEMMUZ 2024, PAZARTESİ   

22

YENİŞAFAK GAZETESİNDE YER ALAN GERÇEK DIŞI HABERLERE KARŞI ZORUNLU BİR AÇIKLAMA

    Yayına Giriş Tarihi: 19.01.2022 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.01.2022 13:40:55  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.01.2022 13:40:22

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun YeniŞafak Gazetesinde yer alan gerçek dışı haberlere ilişkin yaptığı açıklama. 19.01.2022

YeniŞafak Gazetesinde Yer Alan Gerçek Dışı Haberlere Karşı Zorunlu Bir Açıklama

16 Ocak 2022 Pazar günü Yenişafak gazetesinde yayımlanan asılsız bir haber bazı TV ve haber sitelerinde de yer almıştır. 2021 yılının Haziran ayında Odamız hakkında bir milletvekilinin ortaya attığı asılsız iddiaların bu haberle birlikte yeniden pişirilip servis edildiği görülmektedir. Bahsi geçen iddialar hem Oda Merkezimizin hem de Şubelerimizin ortak imzasıyla yaptığı açıklamalarla yanıtlanmış, yalan ve iftiralara karşı gerçekler tüm açıklığı ile ortaya konulmuştu.  

Ancak görünen o ki bazı kişi ve çevrelerin ülkenin sıkıştığı ekonomik ve siyasi kriz koşullarından kendince çıkış yolu arayarak, gerçek gündemlerden kaçıp meslek örgütümüze yöneldiği, hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi logosunun önünde gözünü kırpmadan halka yalan söylemekten vaz geçmediği anlaşılmaktadır.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı`nın bir süredir Odamız hakkında sistematik olarak yapmakta olduğu ve bazı yayın organlarında yer bulan kara propaganda ve yalan ifadelerine karşı açıklamalarımız aşağıda yer almaktadır.

1-"Gara Şehitlerine taziye suç oldu" iddiası

Kocaeli Şube Başkanımız Kahraman Bulut`un İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulundan Gara Şehitlerine taziye mesajı yayınlanmasını istediği, bu isteğe karşı Odamız tarafından kendisi hakkında soruşturma açıldığı haberleri bütünüyle yalandır. Kocaeli Şube Başkanımızın sosyal medyada, TMMOB ve Odamız Yönetim Kurulu aleyhinde yapmış olduğu talihsiz "kınama" paylaşımlarına ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığı gibi, konuya ilişkin açıklamalarımız kurumsal özen gereği, Şubemizin yıpratılmaması amacıyla kamuoyuna açık mecralarda değil, kurum içi bir yazışma ile örgütümüz dahilinde yapılmıştır. Bu konu Lütfi Kaşıkçı tarafından daha önce de dillendirilmiş ve buna karşı 11 Haziran 2021 tarihli açıklamamızda da "Odamızın soruşturma dosyaları resmi evrak niteliğindedir ve kayıtlarla sabittir. Bahsi geçen açıklamaya ilişkin Şube Başkanımıza soruşturma açıldığı iddiası tamamen gerçek dışıdır. Böyle bir soruşturmanın varlığı söz konusu değildir." demiş olmamıza rağmen Lütfi Kaşıkçı tarafından mesnetsiz yalanlara devam edilmiştir. (11 Haziran 2021 tarihli açıklama için tıklayınız.)

2-"İMO`nun BDP`nin kuruluş çalışmalarında aktif rol oynadığı, yardımcı olduğu" iddiası

İnşaat Mühendisleri Odası 68 yıllık tarihi boyunca hiçbir partinin kuruluşunda yer almadığı gibi, hiçbir parti ile özel bir ilişki içinde olmamıştır. İnşaat Mühendisleri Odasının tüm birimlerinde,  Türkiye`deki siyasi yelpazenin hemen her yönünde yer alan partilerin görüşlerine sahip kadroları ve üyeleri bulunmaktadır ve bunlar ülkemiz, odamız ve mesleğimizin ortak değerleri ve sorunları temelinde uyumlu bir çalışma yürütmektedirler. Ancak Odamızı hegemonik bir vesayet ilişkisi içine sokmaya çalışan bazı çevrelerin, Odamızı bilinçli bir kara propaganda yöntemiyle yıpratmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Lütfi Kaşıkçı ve arkadaşlarının iddiaları bundan öte bir anlam taşımamaktadır.

Odamızın Kültür ve Kongre Merkezindeki toplantı salonlarını isteyen yasal kurumlar, parti, dernek, meslek örgütü, vakıf gibi kuruluşlar ücreti mukabili kiralayabilmektedir.  Birilerinin kendi kendine başka bir siyasi partiyi hukuki temeli olmasa bile suçlu ilan etmesi bizim için anlam taşımaz. Bizlerle, kriminalize etmeye çalıştığı parti arasında salon kiralaması üzerinden örgütsel ilişki kurmaya çalışması beyhude bir çabadır. İMO, bu çevrelerin benzer saldırılarına tarihi boyunca maruz kalmış bir kuruluştur. Ancak bunların hiçbirisi Odamızı ve Odamız kadrolarını yıldıramadığı gibi Odamızın toplumsal saygınlığına da gölge düşürememiştir.

3-"TTB`yi eleştirdi ceza aldı" iddiası

Bursa`da 4 Kasım 2020 tarihinde bir yerel gazetede Bursa Şube Başkanımıza atfen çıkan bir haberde, Şube Başkanımızın Tabip Odalarını "bölücü örgütün yan kuruluşu"  olarak suçladığı yönünde iddialar yer almış, buna karşılık Bursa Tabip Odasının haklı bir şikâyeti söz konusu olmuştur. Bu doğrultuda açılan soruşturma sonucu Bursa Şube Başkanımızın böylesi bir beyanının olmadığı sonucuna varılarak Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiştir. Hal böyleyken, Şube Başkanımızın "masumane" bir eleştiri sonucu cezalandırıldığı şeklinde çıkan haberler bütünüyle yalan ve çarpıtmadır.

4-Rize Temsilcisi Murat Yazıcının aykırı düşündüğü için görevden alındığı iddiası

Rize eski temsilcisi Murat Yazıcı, T.C. Ulaştırma Kıyı Yapıları Master Planında yer almayan İyidere Limanının, Türkiye Cumhuriyeti`nin Kamu kaynaklarının kullanılarak yapılacağı ve bu kaynaklarda Türkiye Cumhuriyeti`nin her yurttaşının payı ve dolayısıyla sorgulama hakkı olduğunu, ayrıca İkizdere Vadisinin doğası ve habitatının sadece yöre halkının değil tüm dünyanın ortak değeri olduğunu yok sayarak bu projeyi eleştiren, bu projeye karşı çıkan başta TMMOB ve bağlı Odaları olmak üzere herkesi "bölücü" olarak nitelemiş ve bölgeye gidecekleri tehdit etmiştir. Ayrıca İkizdere`de açılacak olan taşocağına ilişkin mesleki ve bilimsel verileri yok sayarak ya da çarpıtarak bir meslek temsilcisi olarak kamuoyunu yanılttığı tespit edilmiştir. Kısaca Murat Yazıcı`nın "aykırı düşündüğü" için değil, taşıdığı mesleki ve örgütsel sıfatlarıyla halkı yanıltmasının yanı sıra bir suç örgütü lideri gibi tehditkâr tutumları nedeniyle temsilcilik görevine son verilmiştir. Bu konu 09.06.2021 tarihli açıklamamızda daha geniş olarak değerlendirilmiştir. (09.06.2021 tarihli açıklama için tıklayınız. İyidere Limanı ile ilgili Rapor için tıklayınız.)

5-Üç Şube Başkanını savunduğu için Milletvekili Lütfi Kaşıkçı`nın cezalandırıldığı iddiası

Kriminal pek çok olaya karıştığına dair üzerinde atılı suçlamalar bulunan Hatay milletvekili Lütfi Kaşıkçı kendine yakıştığı şekilde yalan, iftira ve tehdit sarmalında kendince bir siyaset izlemektedir. Odamıza yönelik saldırgan ifadelerini burada tekrarlamanın anlamlı olmadığını düşünüyoruz. Meslek onuru ve ilkelerini bir kenara bıraksak dahi insanlık adına utanç verici tutum ve davranışlarına karşın Odamız Onur Kurulundan aldığı 1 aylık meslekten men cezasının yanı sıra, kendisi hakkında suç duyursunda bulunulmuş ve 1 TL üzerinden tazminat davası açılmıştır. Tüm bunlar bir kenara, Odamız Şubelerinin, 22.06.2021 tarihinde bu şahsa yönelik yapmış olduğu açıklamayla, Odamız birliğinin sarsılamayacağı konusunda yeterli bir mesaj verdiğini düşünüyoruz.   (22.06.2021 tarihli İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN NEFESİNİ KESMEYE HİÇ KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ! başlıklı açıklama için tıklayınız)

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 82

İstanbul Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr