ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

28 OCAK 2023, CUMARTESİ   

38

DİSK-KESK-TMMOB-TTB: GEÇİNEMİYORUZ, HALKTAN VE EMEKTEN YANA BÜTÇE İÇİN OMUZ OMUZA!

    Yayına Giriş Tarihi: 15.11.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.11.2021 15:01:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.11.2021 10:33:46

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, görüşmeleri Meclis’te devam eden 2022 Bütçesine ilişkin taleplerini, 14 Kasım 2021 tarihinde Anıtpark’ta gerçekleştirilen mitingde kamuoyu ile paylaştı.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB: Geçinemiyoruz, Halktan ve Emekten Yana Bütçe İçin Omuz Omuza!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, görüşmeleri Meclis`te devam eden 2022 Bütçesine ilişkin taleplerini, 14 Kasım 2021 tarihinde Anıtpark`ta gerçekleştirilen mitingde kamuoyu ile paylaştı.

Düzenleyici kurumlar adına ortak açıklamayı TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu yaptı. Bütçe görüşmeleri yapılırken bahsi geçen büyümenin ve kalkınmanın bir avuç zengin için geçerli olduğuna dikkat çeken Topçu, "Milyonlar yoksullaşırken bir avuç şirket şahlanmaktadır" dedi.

Açıklamada, bütçeye ve asgari ücrete dair talepler sıralandı:

Ücretli kesimlerin omzuna yıkılan vergi yükü hafifletilsin. Bütçe gelirleri büyük oranda kâr, faiz ve servetin vergilendirilmesine dayansın.

Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net olarak ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık olarak 750 lira artırılsın.

Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

Dolaylı vergiler düşürülsün, tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

Eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilsin. Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan pay artırılsın.

Aynı koşullarda emekli olmuşların aylıkları arasındaki uçurum acilen kapatılsın. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilsin.

Herkese temel gelir güvencesi sağlansın.

EYT sorunu acilen çözülsün.

Emeklilerin sendikal haklarını kullanmasının önündeki engeller derhal kaldırılsın.

Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilsin.

Bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmetler olarak geri ödenmesini istiyoruz.

Krizin bedelini yıllardır bu ülkenin kaynaklarını ve emeğini sömürenler ödesin.

Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz.

Topçu`nun ardından KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, yaptığı konuşmada, "Toplumsal cinsiyet eşitlikçi bütçe talebini en güçlü şekilde haykırmak için buradayız. Kıyamet dedikleri ha koptu ha kopacak. Biri yer bir bakar, bundan kopar kıyamet. Biz inanıyoruz ki yoksuldan, halktan yana bir dünya kurulacak" dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emir Koramaz da "Yıllardır bir bütçe parodisi izliyoruz. Bütçe, arkamızda kalan ve yine buraya 2 kilometre uzaklıkla kalan Meclis`te olduğu gibi kabul ediliyor. Güya tartışılarak kabul ediliyor. Tartışılmadığını hepimiz biliyoruz. Tek bir satırına dokunmadan Cumhurbaşkanlığı Sarayı`ndan geldiği gibi bütçeyi onaylıyorlar. Biz bu orta oyununu yıllardır izliyoruz. Hiçbir derdimize derman olmayan bu orta oyununa hayır diyoruz" diye konuştu.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut ise pandemi döneminde sağlık çalışanlarına söylenenleri hatırlatarak, "‘Hakkınızı ödeyemeyiz` dediler zaten ödemediler" dedi. Bulut, "Savaşa ayrılan para, sağlıktan kesilen paradır, bizim mutfaklarımızdan kesilen paradır. İnsanların ölümü için bütçe ayrılmaz, insanların yaşamı için bütçe ayrılır. Bunun için mücadele ediyoruz" diye konuştu.

DİSK İç Anadolu Bölgesi Temsilcisi Tayfun Görgün, "Çarşıda, pazarda, markette pahalılık artarken, borçlarımız çoğalırken eriyen maaşlarımız ya da gelirlerimiz yaşamı sürdürmeye yetmiyor artık. Bir yandan salgından korunmaya, sağlığımızı savunmaya çalışıyor, diğer yandan geçinmeye, işimizi korumaya çalışıyoruz. Geçinmek istiyoruz" dedi.


Okunma Sayısı: 194

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr