ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

01 EKİM 2022, CUMARTESİ   

44

ANKARA ŞUBEMİZ YÖNETİM KURULU BAŞKANI BÜLENT TATLI VE SEKRETER ÜYESİ ÖZGÜR TOPÇU EVRENSEL GAZETESİ`NDE

    Yayına Giriş Tarihi: 31.08.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 31.08.2021 11:06:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 31.08.2021 11:06:43

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu 24 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt felaketi üzerine Evrensel Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Ankara Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu Evrensel Gazetesi`nde
İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu 24 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt felaketi üzerine Evrensel Gazetesi`ne açıklamalarda bulundu.
İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu 24 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt felaketi üzerine Evrensel Gazetesi`ne açıklamalarda bulundu.
Evrensel Gazetesi`nden Damla Kırmızıtaş`ın yaptığı röportajda Bülent Tatlı, "Gördüğümüz şey plansızlık. Bizim hiçbir planlamamız yok. Sadece burası ile sınırlı da değil. Hep öteleniyor ve şimdi bunun sonuçlarını yaşıyoruz hep birlikte. Şehre gidene kadar küçük yerlerin birçoğunda su hareketlerinin yarattığı yıkımları görüyorsunuz, birçok yer heyelan riski olan yerler. Buna rağmen heyelan önlem projeleri yapılmamış. Bozkurt üzerinde değerlendirirsek derenin oluşturduğu bir havza nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Buradaki sorun doğaya uyumlu, duyarlı bir mekanizma kuramamaktan kaynaklanıyor. Taşkın yatağının yapılaşmaya açılmaması, yapılması gereken ilk önlem olması gerekiyordu, bu yapılmamış, uyarılar dikkate alınmadığı gibi burada bir denetim de kurulmamış" dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019`da bir rapor hazırlandığını hatırlatan Özgür Topçu ise şunları söyledi: "Rapordaki tespitler yapılmış. Çözümüne yönelik de öneriler var fakat hiçbirisi hayata geçmemiş. Bu da aslında iktidarın insan hayatına verdiği değeri gösteriyor. AKP`nin rant, talan politikaları sonucu yapılaşmaya açması aslında ihmaller zincirini başlangıcı olarak sayılabilir" dedi. Sel felaketinde binanın yıkılması nedeniyle bir müteahhidin tutuklandığını hatırlatan Tatlı, "Yapı eğer kaçaksa tamam, müteahhidi suçlayabilirsin. Yıkılan bina 2017 yılında yapılmış yeni bir bina. Bu da aslında çok da kaçak olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ruhsatlı bir bina. Ruhsatı kim verdi? Hangi malzemelerin kullanılacağını dahası imar sürecin, denetlemek kimin göreviyse suçlanması gereken odur."


Okunma Sayısı: 26

Tüm e-Bülten Haberleri »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr