ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

22 TEMMUZ 2024, PAZARTESİ   

49

CUMHURİYETİ ANLAMAK!!

    Yayına Giriş Tarihi: 29.10.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.10.2018 14:43:19  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.10.2018 19:13:07

Bağımsız bir ülke yaratan, onu laiklik ve hukukun evrensel ilkeleri eksenine oturtan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği olan herkesi saygı ve sevgiyle anıyoruz.

CUMHURİYETİ ANLAMAK!!
Cumhurıyetimizin 95. Yıldönümünü kutluyoruz.
Cumhuriyet, monarşi ve oligarşinin karşıtıdır.
Anayasası olan değil, Anayasanın işletildiği ve kuvvetler ayrılığına dayanan bir yönetim biçimidir.
Cumhuriyet, başta parlamento olmak üzere anayasada ve yasalarda belirtilmiş olan kurumların yönetimidir. Bağımsız, Laik, Özgür, Özerk  tüm kurum ve kuruluşların, açık ve şeffaf bir şekilde görevlerini yapmaları üzerine temellendirilir.
Cumhuriyette Egemenlik, kral, kraliçe, padişahın  ve sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Toprakları işgal edilmiş olan ülkemizi  emperyalist güçlerden kurtarmak için, 23 Nisan 1920 de kurulan bir meclisin bağımsız bir ülke kurma iradesidir. Mustafa Kemal önderliğinde, bilime ve bilgiye dayalı bir anlayışla yapılan "Kurtuluş Savaşı" nın son halkasıdır.
"Polatlı`dan top sesleri duyulmasına rağmen, Ankara`nın içinde arkeolojik araştırmalar" yaptıran bir bilgeliktir, ilericiliktir.
Cumhuriyet, kadınlar için olmak ve olmamak konusudur. Kadını erkeklerle eşit hale getirip, sosyal hayatın kadın ve erkeklerden oluştuğunu bilerek geleceğe dair umutların yeşertilmesidir.
Toplumu "ümmet" olmaktan çıkararak yurttaş olma temelinde birleştiren bir rejimdir Cumhuriyet.
Laik düşünce; modern insanın bir özelliği olduğu gibi, laikliğin olmayacağı yerde bilimin de olmayacağının bir ifadesidir. Esasında laiklik bilim için var denebilir.  Bilimsel düşünce, çağımız Aydın`ı için entellektüel bir zorunluluktur. Laik düşünce yoksa bilime de ulaşılamaz. 
21. Yüzyılda insanın en önemli özelliği bilimi inançlarına teslim etmemesidir.  
İnsan Evrim`inin bugünkü aşaması hurafelerden uzak durması ve aklını doğru kullanmasıdır.
Bugünkü uygarlığın temeli bilimdir. Bilim kuşkucudur, eleştirel düşünceye dayanır. Bilim bize, dünyayı kendimize göre yorumlamayı değil, olduğu şekliyle kavratmayı amaçlar.
İşte bu nedenle Cumhuriyetin en temel ilkesi laikliktir.
Laik düşünce aklı harekete geçirir, akıl bilim ve bilimsel düşünceyi harekete geçirir. Bu nedenle de bilim ve bilimsel düşünce aydınlanmanın kapısını aralar ve açar.
Bilimi, bilimsel kuramları ve yöntemleri dışlayarak tartışmak, Cumhuriyetimizin neden kurulduğunu anlamamak veya bilerek onu tahrif etmektir.
Bağımsız bir ülke yaratan, onu laiklik ve hukukun evrensel ilkeleri eksenine oturtan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği olan herkesi saygı ve sevgiyle anıyoruz.
Cumhuriyetimizin 95. Kuruluş yılı kutlu olsun..
CEMAL GÖKÇE
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANIOkunma Sayısı: 380

Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
NECATİBEY CADDESİ NO:57 KIZILAY-ANKARA
TEL : +90 312 294 30 00   FAKS : +90 312 294 30 88
e-POSTA : imo@imo.org.tr